Fortsatt försäkringstvist om fritidshus

OLÖST KONFLIKT. Mikael Eriksson, Älvsbyn, kämpar vidare i tvisten mot Länsförsäkringar Norrbotten angående sitt nedbrunna fritidshus. Nu siktar han in sig på att få försäkringsbolaget att leva upp till vad han anser att begreppet "fullvärdesförsäkrat" står för.

Älvsbyn2007-07-09 00:00
I fjol höstas berättade PT om tvisten som uppstått mellan Mikael
Eriksson och nämnda försäkringsbolag med anledning av att hans fritidshus på Åkerholmen i Bodens kommun brann ned i februari 2006.

Huset ingick i en fastighet som Mikael Eriksson och hans bror köpte av sina farföräldrar 1999. Som ägare till bostadshuset och en sovstuga/bastu stod brodern som försäkringstagare i deras gemensamma fullvärdesförsäkring hos Länsförsäkringar Norrbotten.

Ombyggt till fritidshus

Mikael Erikssons del av fastigheten, en kombinerad varmbonad vävstuga/verkstad på 60 kvadratmeter, byggdes om till enbart fritidshus med kök och wc.

Ingen av bröderna kontrollerade att uppgifterna i försäkringsbrevet stämde med det försäkringsskydd de trodde sig betala för.

Stod som uthus

När försäkringsbolaget kopplades in efter branden uppdagades att Mikael Erikssons fullvärdesförsäkring endast gällde ett varmbonat uthus på 40
kvadratmeter. Värdet uppskattades till 160 000 kronor, ett belopp som enligt honom inte ens räcker till att riva och transportera bort den gamla grunden, än mindre till att bygga upp en ny stuga.

Avslag i ARN

Länsförsäkringar Norrbotten vägrade gå med på Mikael Erikssons ersättningskrav på drygt en miljon kronor med hänvisning till att det är försäkringstagarens sak att kontrollera omfattningen på försäkringen. Då vände han sig till Allmänna Reklamationsnämnden, ARN, för att få ärendet prövat.

- Jag fick avslag med motiveringen att det som står i försäkringsbrevet gäller, det vill säga att det rör sig om ett vinterbonat, fullvärdesförsäkrat uthus på 40 kvadratmeter, säger Mikael
Eriksson, som tagit fasta på ARN:s beslut och rådgjort med andra försäkringsbolag om innebörden av en sådan försäkring.

- Det samstämmiga svaret är att budet om ersättning måste godkännas av mig före utbetalning. Likaså att om jag som försäkringstagare begär att försäkringsbolaget ska bygga måste de göra det.

Pengar på kontot

Då Mikael Eriksson upplyste Länsförsäkringars skadereglerare Tomas Larsson om att han inte fått något slutbud fick han svar via mejl att han får 80 000 kronor utan att bygga och ytterligare upp till 160 000 kronor om han bygger.

Ska stå för byggandet

- Utan mitt godkännande satte Tomas Larsson in 80 000 kronor på mitt konto före midsommar. Den 25 juni skickade jag tillbaka pengarna och skrev en förklaring i ett mejl, där jag också meddelade att jag kräver att försäkringsbolaget står för byggandet på Åkerholmen, säger
Mikael Eriksson.

Ger sig inte

- Om Länsförsäkringar Norrbotten inte uppfyller sina åtaganden för en fullvärdesförsäkring blir jag tvungen att koppla in advokat och stämma dem. Rätt ska vara rätt. Jag tänker inte ge mig.<\c>

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om