Första maj-tradition på hjul

MC-TÅG. Det mullrade rejält bland husen när mängder av motorcyklar rullade nedför Storgatan i Älvsbyn under första maj. Rundan, som startade i Piteå för att köra fyrkanten runt, hade i år 650 deltagande ekipage som mest.

Älvsbyn2007-05-02 00:00
En känsla av folkfest låg över Storgatan när många älvsbybor inväntade den rullande första maj-traditionen.

Hamburgare och korv grillades, och till sist hördes ett avlägset dån över bygden.

Med nypolerade hojar av alla upptänkliga märken rullade motorcykelfantasternas eget första maj-tåg in i centrum. Färden hade startat i Piteå fyra timmar tidigare, för att gå genom Luleå, Boden, Älvsbyn och så tillbaka till Piteå.

Knutte-veteran

Rundan ordnas av SMC Norrbotten, och har körts i deras regi i cirka 15 år.

Men traditionen går tillbaka till tidigt 80-tal. Då samlades ett tjugotal mc-åkare i Piteå och körde runt fyrkanten. En av dessa var Eskil Pettersson, Piteå, som är en riktig veteran i kortegen.

- Jag var med i knuttesvängen på 50-talet, men intresset för motorcyklar går tillbaka längre än så, sa han när motorcykelförarna stannade för en bensträckare i Älvsbyn.

Mc-tåget är inget egentligt demonstrationståg, utan mer ett sätt att kicka igång vårsäsongen, men några upprörda röster hördes ändå bland deltagarna.

- Regeringen vill ta död på motorcyklisterna genom dessa höjda avgifter, sa en av förarna.

Ledarekipage

Ledare av tåget för åttonde året i rad var Harry Öhlund, Piteå. På bönpallen satt hans fru Monica Öhlund som flaggbärare. Och just bönpallen verkade vara där de flesta kvinnliga deltagarna befann sig, enligt Harry Öhlund.

- Visst har vi flera kvinnliga förare, men fortfarande är det så att de flesta åker som passagerare, säger han.

Sista milen hem

Efter ett besök i de fyra städerna gick färden tillbaka till Piteå.

- Vi kommer att ha lite aktiviteter på Noliaområdet, så att folk hinner umgås, sa Harry Öhlund innan han drog på sig hjälmen för att köra de sista milen hem till Piteå.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om