Flera inbrott utanför Älvsbyn

Skogsföretag brottas med inbrott i skogarna utanför Älvsbyn. I helgen slog tjuvarna till trots att polisen satt vakt. "Det känns lite jävligt", säger Fredrik Jönsson.

Att flytta grejerna när de inte jobbar är inget alternativ. "Det är förenat med så stora kostnader. Båda maskinerna och kojan, då pratar vi 30 000 per gång", säger Fredrik Jönsson.

Att flytta grejerna när de inte jobbar är inget alternativ. "Det är förenat med så stora kostnader. Båda maskinerna och kojan, då pratar vi 30 000 per gång", säger Fredrik Jönsson.

Foto: Läsarbild

Älvsbyn2019-03-25 15:27

Hortlax/Rosviksföretaget Gallring Norr AB bildades 2016 av Fredrik Jönsson och Emil Fhärm. De har just nu en skördare och en skotare placerade i Brännberg utanför Älvsbyn. Under helgen har de haft två inbrott på arbetsplatsen.

Det första inträffade någon gång under natten mot söndagen.

– Jag träffade polisen där klockan 17.00 på söndagen. Planen var att de skulle sitta där och vakta, vilket de har gjort. Men vi resonerade som så att det inte var någon idé att de kom innan klockan 24.00, säger Fredrik Jönsson.

En anställd började arbeta klockan 20.00 på söndagskvällen, men la inte märke till några ovälkomna besökare. Trots det, och trots att polisen var på plats från midnatt, saknades ännu mer grejer på måndagsmorgonen.

– De måste ha varit tillbaka mellan klockan 17.00 och midnatt, säger Fredrik Jönsson.

Efter helgens första inbrott saknades grejer till ett värde av cirka 70 000 kronor.

– Nu är vi uppe i 100 000 kronor nu med reparationer av de som de har brutit sönder. Det känns lite jävligt.

Tjuvarna har bland annat fått med sig ett elverk och en motorsvets med tillbehör, båda av märket Honda.

– Sedan är det bensin, 60 liter hydraulolja, glykol. Allt de har orkat bära i princip, säger Fredrik Jönsson.

Polisen har inte lyckats säkra några spår. Jönsson är ändå nöjd med deras arbete.

– Beröm ska de då ha. Jag menar hur ofta sitter de och vaktar på tjuvar. Det händer väl inte så ofta. Men det är ju av en anledning också. Det är en annan entreprenör som också har haft inbrott på samma ställe, och det är fjärde gången vi är utsatta i det där området. Nu är det första gången vi är utsatta ordentligt, men man väntar bara att de ska gå på maskinerna, det är det som är det jävliga, säger han.

Han hoppas att någon har sett något och kan tipsa polisen. Företaget har gått ut med en vädjan på Facebook och inlägget har delats över 1 250 gånger.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om