Aron Backman, kriminalkommissarie hos polisen i Pite älvdal vill att alla i området runt Korsträsk undersöker om de blivit avstulna något ur hus, förråd eller sommarstugor i närtid. De har nämligen inte kunnat koppla allt gods i bilen till specifika inbrott ännu, så det kan vara många fler som är drabbade då det handlar om en stor mängd gods.
– Man kan säga att det var en fullastad bil med stöldgods. Vi har kopplat det till åtminstone fyra stölder som vi vet om. Det är en femte på gång, men den är inte bekräftad än, säger Aron Backman.
Tjuvligan greps efter tips från allmänheten om bilen som brottslingarna färdades i. Om man upptäcker att man blivit avstulen något så vill polisen ha en lista på vad man blivit av med och eventuella kännetecken som kan bevisa vem det är som äger den. Till exempel märkningar eller skador på skruvdragare eller motorsåg.
– Det viktigaste är att få det anmält att man haft inbrott. Sen just gällande det här så kan man gärna höra av sig till mig så kan vi checka upp om det är något gods som vi har fått in från det här, så kan vi snabbt komma åt det, säger Aron Backman.