Avdelningarna för ekonomi, personal, IT, löner och vaktmästeri sorterar numera under en ny gemensam enhet: Stöd & Service. Dit hör också kommunens sammanslagna administration. Enheten leds av Gunilla Lundin på en nytillkommen tjänst som administrativ chef. Före omorganisationen arbetade hon som kommunsekreterare i Älvsbyn.
Tecken på missnöje?
För exempelvis ekonomichef Cåre Lundin innebär förändringen bland annat att det inte längre är kommunchefen som är hans närmast överordnade tjänsteman, utan den administrativa chefen. Samma sak gäller personalchef Viveca Clementson.I början av juni sa Cåre Lundin upp sig efter närmare fem års tjänst i kommunen. Häromveckan gjorde Viveca Clementson detsamma, för hennes del efter bara drygt ett års tjänstgöring.
Trött på att pendla
Enligt flera kommunanställda som vänt sig till PT för att vädra missnöjet med den nya tjänstemannaorganisationen, är chefernas uppsägningar ett tecken på att situationen i kommunhuset är ohållbar. Arbetsmiljön beskrivs som katastrofalt dålig, oredan påstås vara total.Cåre Lundin sticker inte under stol med att införandet av den nya organisationen varit arbets- och tidskrävande för ekonomiavdelningens del.
- Men så är det ju alltid med stora förändringar, det tar ett tag innan den nya verksamhetsformen satt sig, säger han och understryker att det inte är omorganisationen som ligger bakom hans beslut att säga upp sig från tjänsten som ekonomichef.
- Jag har inget emot min nya chef, jag trivs med arbetsuppgifterna och upplever inte att jag har mindre att säga till om nu än förut.
- Däremot är jag trött på att pendla mellan bostaden i Piteå och jobbet i Älvsbyn, så när det dök upp en tjänst som controller på ledningskontoret i Piteå kommun tog jag chansen och sökte den, förklarar Cåre Lundin.
"Får stå för dem"
Viveca Clementson, som är bosatt i Måttsund, uppger liknande personliga skäl till att hon lämnar posten som personalchef:Påståendet att hon och Cåre Lundin slutar för att den nya organisationen medfört försämrad arbetsmiljö skriver hon inte under på.
- Det får stå för dem som tycker det, säger Viveca Clementson.