Älvsbyn planerar för nya fibersatsningar i byarna

Fibernätet i Pålsträsk kickade i gång lagom till julafton och nu förbereder kommunen nästa etapp. Inget är beslutat men Nybyn och Nystrand prioriteras.

Fiber. För att kommunen ska bygga ut bredbandet till byarna krävs det att cirka 70 procent av hushållen är villiga att betala anslutningsavgiften.

Fiber. För att kommunen ska bygga ut bredbandet till byarna krävs det att cirka 70 procent av hushållen är villiga att betala anslutningsavgiften.

Foto: Hasse Holmberg

Älvsbyn2018-01-24 17:42

Strax före jul blev fibernätet i Pålsträsk färdigt och 33 hushåll i byn har nu tillgång till Älvsbyns kommuns bredbandstjänster. Ikväll är det invigning i byagården och kommnuen var på plats för att sammanfatta första delen av bredbandsutbyggnaden.

Älvsbyn har fått beviljat EU-stöd från Jordbruksverket och Tillväxtverket för bredbandsutbyggnad i tolv byar runt kommunen under perioden 2017–2020 och sitter just nu och planerar för 2018.

– Inget är klart än, men vi har målsättningen att bygga på södra sidan om Piteälven. Alltså Övrabyn, Hällan, Nystrand och Nybyn. Eventuellt Sågfors också, det är de byarna vi siktar på, säger Älvsbyns bredbandssamordnare Bert-Erik Vestermark.

Nybyn och Nystrand är högt prioriterade byar.

Var man bygger beror till stor del på var andra aktörer som Telia väljer att bygga fiber.

– Vi kommer att diskutera med dem. Det viktiga är att det byggs fiber i kommunen, inte att Älvsbyns kommun ska ha första tjing, säger Bert-Erik Vestermark.

Ortsammanbindande nät mellan exempelvis Älvsbyn och Pålsträsk finansieras till 50 procent av kommunen och 50 procent är EU-stöd från Tillväxtverket.

Kommunen får inte medfinansiera byanäten utan där står Jordbruksverket för 70 procent i form av EU-stöd och den enskilde betalar 30 procent – en anslutningsavgift på 24 900 kronor.

– Därför bör minst 70 procent av alla som bor i byn ansluta sig för att det ska gå ihop. Intresset är för lågt just nu men nätet i Pålsträsk kommer få andra byar att inse fördelarna, säger Bert-Erik Vestermark.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om