- Nu har vi kanske lyckats anpassa mässan till rätt storlek. Det ryms mindre utställare på Forum, men alla 40 platser är uppbokade, säger Christer Karlsson.
Nationell tv-kändis
Även om utseendet på mässan är nytt så är själva innehållet sig likt till stora delar. Utställarna bjuder som brukligt på en salig blandning med allt från kakelugnar, husvagnar och traktorer till kläder, inredning och naturprodukter.Som vanligt ska även Lions ungdomsledarstipenduim delas ut, men det årsgamla civilkuragepriset som förra året delades ut under mässan uteblir och ges istället ut senare.
Underhållningen i år går i musikens tecken. Flera lokala talanger kommer att framträda, bland andra älvsbyförmågorna Elin Lundgren och Jan Martinsson. Det blir även celebert besök i form av bodensaren Stefan Gunnarsson, musiker känd från tv-programmet "Så ska det låta", som gästar mässan på lördagen.
- Det känns mycket bra med artisterna vi har att erbjuda i år, nu får vi bara hoppas att publiken kommer!, säger Christer Karlsson.