Älvsbykonceptet är modellen i Ryssland

UTBYTE. I veckan gästas Älvsbyns kommun för andra gången av fem kommuntjänstemän från Montjegorsk, som suger åt sig så mycket de kan av Kompetensutvecklarnas erfarenheter av nyföretagsutveckling. Syftet är att kvintetten ska börja utbilda blivande företagare i hemstaden med en unik databas som hjälpmedel.

Älvsbyn2006-03-02 00:00
Det har hänt en hel del inom
Tacis-projektet (se faktaruta) sedan PT i höstas berättade att styrgruppen samlats för första gången i Älvsbyn. Styrgruppen består av vice borgmästare Margarita Biryukova och projektansvariga Tatjana Svistonova från Montjegorsk stad, kommunalråd Bo Johansson och kommunchef Ralph Forsberg från Älvsbyns kommun, samt Britt Hällerstrand, delägare i Kompetensutvecklarna och tillika övergripande projektledare.

Utvecklingschef Per Nilsson är också involverad i styrgruppen.

Hittat bra lokal

Under det halvår som projektet pågått har Kompetensutvecklarna med Britt Hällerstrand i spetsen bland annat lyckats få tag på en bra Incubatorlokal i Montjegorsk med ändamålsenliga arbetsrum och hög datateknisk standard. Det engelska ordet incubator betyder egentligen kuvös, men står i det här sammanhanget för nyföretagarcentra eller "utbildningscentra för tillverkning av företag".

- Hemma i Montjegorsk skrattar en del då vi säger att vi ska starta Incubator, för i Ryssland betyder det ungefär äggkläckningsmaskiner, berättar Marina Gorbunova, ingenjör till professionen och en av dem som genomgår sin andra utbildningsvecka i Älvsbyn för att så småningom kunna börja utbilda blivande nyföretagare i hemstaden.

Åtta veckors kurs

Företagarutvecklingen i Montjegorsk bygger i princip på samma koncept som Kompetensutvecklarna använder sig av i Älvsbyn: Av dem som är intresserade av utbildningen och har en bra företagside ska ett urval på 15 personer göras. Dessa ska erbjudas åtta veckors utbildning på kvällstid hos Incubator, det första i sitt slag i Murmansk län. Varje vecka kommer att ha olika teman, exempelvis marknadsföring, affärsplan, lagstiftning för företagare, etcetera.

- Efter åtta veckor tas en ny kull på 15 personer in och så rullar det på så länge det finns intresserade elever. Enligt vice borgmästare Margarita Biryukova är efterfrågan på platser redan stor, säger Britt Hällerstrand.

Oanade möjligheter

Det unika med Incubator i Montjegorsk är att all utbildning ska dokumenteras i ord - och i viss utsträckning även i bild - i en jättestor server. Deltagare ska kunna klicka fram den föreläsning man vill lyssna på och på så sätt förkovra sig på egen hand i ett visst ämne.

- Den datatekniska lösningen är en av de största anledningarna till att EU satsar pengar på det här Tacis-projektet. Man ser helt enkelt oanade möjligheter att applicera modellen i fler länder där nyföretagande är en förutsättning för tillväxt, säger Britt Hällerstrand.

Kompetenssamarbete

Till saken hör att det är Älvsbyföretaget IT-byn, där ägarna själva utbildades hos Kompetensutvecklarna för några år sedan, som fått i uppdrag att bygga upp stommen till den blivande databasen i Montjegorsk.

- Vi har varit dit och installerat servern i Incubatorlokalen och jobbar nu med programmeringen över lina, berättar delägaren Andreas Sundström.

- Tanken är att deras IT-ansvarige medarbetare ska komma till oss och lära sig hur det går till att bygga upp en databas rent praktiskt. Sedan är det upp till den ryska projektledningen att bestämma innehållet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om