- Vi har en skola med främmande språk och då måste ungdomarna få se världen, säger Irina Prokofeva som själv talar svenska.
- Vi frågade ungdomarna om de ville åka någonstans nu på vintern, och jag hörde bara "Verdandi, Älvsbyn". Så hade ungdomarna bestämt sig var det ju bara att fara. De njuter av tystnaden här och andas djupt och säger "jag dricker luft", berättar Irina Prokofeva och skrattar.
- Man ska fira nyår hemma med familjen. Det är tradition. Men nu är jag här igen med nästa gäng och vi åker innan den 7 januari. Då måste vi vara hemma för att fira vår julafton i Ryssland, säger hon.
En av ungdomarna som följt med till Olstorpet för tredje gången är Vladimir Sologub. Han har läst svenska som hobby i sex år och svarar snabbt när han tillfrågas vad det bästa med Sverige är.
- Människorna, säger han och fylls i av sin rektor:
- Det är varmt här, även på vintern. Människorna är varma, säger Irina Prokofeva med ett leende.