Många var nyfikna på Älvsbyns gymnasium

Med hotell- och turismprogrammets första elevkull som guider visade Älvsbyns gymnasium upp sitt programutbud med öppet hus i lördags. Ett välbesökt arrangemang med många intressanta stationer, främst för elever i årskurs nio och deras föräldrar.

Emma Stenvall (till vänster) och Hanna Sundman är två av tio elever som går första året på vård- och omsorgsprogrammet i Älvsbyn. "Det är en bra grundutbildning för oss som vill jobba inom sjukvården. Vi ska plugga vidare efter gymnasiet", förklarade de.

Emma Stenvall (till vänster) och Hanna Sundman är två av tio elever som går första året på vård- och omsorgsprogrammet i Älvsbyn. "Det är en bra grundutbildning för oss som vill jobba inom sjukvården. Vi ska plugga vidare efter gymnasiet", förklarade de.

Foto: Britt Lindgren Blom

ÄLVSBYN 2011-11-28 06:00

Inom ramen för Fyrkantkommunernas gymnasiesamverkan turas skolorna om att hålla öppet hus i slutet av höstterminen. Älvsbyns gymnasium inledde visningen i lördags. Den 3 december är det Strömbackaskolan i Piteå som slår upp portarna och lördagen därpå är turen kommen till Luleås gymnasieskola.

I Älvsbyn möttes besökarna vid entrén av hotell- och turismelever som sålde hamburgare och fika.

- Vi hade tänkt sätta upp Moskoselskåtan som vi brukar ha matserveringen i, men det blåsiga vädret satte stopp för det, förklarade Peter Holmbom, huvudansvarig lärare för Älvsbyns nya programsuccé, som lockat 26 elever, varav 22 utifrån, redan första terminen.

Information
Många besökare kom för att få veta mer om hotell- och turismprogrammet, däribland Mathilda Nyström med föräldrarna Hans och Ann-Sofie från Piteå.

Peter Holmbom stod till tjänst för att svara på frågor och berätta mer om utbildningen.

- Programmet låter intressant. Det kan vara en möjlighet för mig, sa niondeklassaren Mathilda Nyström, som inte bestämt sig än vilken gymnasielinje hon ska välja.

I foajén delades det ut foldrar och information om både Älvsbyns gymnasieutbud och de övriga Fyrkantkommunernas. Där hade också eleverna vid restaurang- och livsmedelsprogrammet dukat upp sina egenhändigt tillverkade godsaker till försäljning. För besökare som inte visste hur man hittar i Älvsbyns gymnasium fanns hotell- och turismelever till hands som guider.

Blandat utbud
Vård- och omsorgsprogrammets förstaårselever erbjöd blodtryckskontroll samt styrke- och balanstest för dem som ville kontrollera dagsformen.

- Vi har träffat flera som är intresserade av programmet. Jag ångrar inte att jag valde det, eftersom jag vill jobba inom sjukvården. Jag tänker plugga vidare efter gymnasiet, förklarade Emma Stenvall och fick medhåll av klasskamraten Hanna Sundman.

Totalt har Älvsbyns gymnasium ett utbud på åtta program. I samverkan med Älvsby folkhögskola bedrivs också nationell idrottsutbildning i längdskidåkning, skidorientering och orientering.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om