Bussbolag ovetande om sommarturer

Tolvbussen mellan Vidsel och Älvsbyn som kommunen beställt av länstrafiken ska starta på måndag. Men i torsdags visste Granlunds Buss i Bredsel fortfarande ingenting om turen de ska köra.

Helena Öhlund.

Helena Öhlund.

Foto: Bengt-Åke Persson

ÄLVSBYN 2011-06-18 06:00

Under sommaren finns bara en reguljär busslinje mellan Vidsel och Älvsbyn och den lämnar Bredsel sex på morgonen och återvänder från Älvsbyn efter fyra.

Stöttar byarna
För att öka tillgängligheten har Älvsbyns kommun i veckan beställt en specialresa av länstrafiken som avgår från Vidsel 12.25 måndag till fredag via Vistträsk. Det betyder att morgonens buss åker tillbaka med passagerare från Älvsbyn till Bredsel vid elvatiden, enligt trafikplaneraren Ellinor Isaksson (bilden) på länstrafiken.

- Vi lägger in tomkörningen upp till Vidsel i tidtabellen och ökar servicen i området, säger hon.

Kommunen täcker underskottet för resorna.

- Det är många äldre som kan bli isolerade. Det handlar om att ta sig ner på vårdcentralen och leva ett liv med bra kommunikationer i byarna, säger vice kommunalråd Helena Öhlund (S) (bilden).

Oroliga Vidselbor
Flera oroliga Vidselsbor har hört av sig till PT när de inte fått svar av länstrafiken om det blir någon extra busslinje. Veckan efter skolavslutningen har endast "pendlarbussen" gått.

- Det är tråkigt att vi inte fått till tidtabellen innan skolorna slutade, säger Ellinor Isaksson.

Granlunds ovetande
Granlunds Buss i Bredsel kör Vidselssträckan på uppdrag av länstrafikens avtalspartner, Centrala Buss i Norrbotten AB, men delägaren Harry Granlund (bilden) känner inte till specialbeställningen trots att den börjar på måndag.

- Jag vet ingenting. Det är alldeles för sent känns det som, det skulle ha varit klart redan i april, så vi hade haft möjlighet att dirigera om för semestrar, säger han när PT ringer på torsdagen.

Tiderna för den extra turen får PT läsa upp för honom. Han har inte fått någon information.

- Man känner sig som entreprenör väldigt illa behandlad. De frågar aldrig oss vad som behövs eller inte, säger Harry Granlund.

Nästa vecka slutar bussen mellan Piteå och Jokkmokk att rulla, något som inte Älvsbyns kommun kan påverka då linjen är kommunöverskridande och landstinget står som huvudman.

- Det finns inte en enda bussförbindelse till Storforsen under sommaren, trots att det är Norrbottens mest besökta resmål, säger Harry Granlund.

FAKTA Länstrafiken Norrbotten
Länstrafiken är huvudman för all kollektivtrafik med buss i Norrbotten. Bolaget ägs till 50 procent av landstinget och till 50 procent av de 14 kommunerna i Norrbotten. Företaget har cirka 500 anställda förare och årsomsättningen uppgår till 230 miljoner kronor.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om