Det är tre år sedan Bo Kaspers Orkester spelade i Piteå senast. Sedan dess har fansen vackert fått åka till annan ort för att se bandet uppträda. I kväll är däremot bandet åter tillbaka på hemmaplan, och Bo Sundström har stora förväntningar på kvällen.
– Det kan bli hur vansinnigt kul som helst. Som pitebo vet jag själv hur vissa spelningar kan bränna till, hur de blir en lokal angelägenhet, och jag hoppas att denna spelning ska bli det. Jag hoppas att det blir både förfest, fest och efterfest, säger han.
Kvällens spelning på Borggården är redan utsåld, och Bo Sundström tycker det känns kul att vara tillbaka på hemmaplan.
– Det känns såklart jättebra. Jag har höga förväntningar på kvällen och hoppas att många kommer och lyssnar.
Borggården ligger som bekant på området vid Furunäsets sjukhus. Någon anknytning till platsen har Bo Sundström inte, men tycker att det är ett bra val av scen.
– Jag har inte haft någon anledning att besöka sjukhuset i yngre dagar, när det fortfarande var öppet, men jag vill minnas att Robert Wells spelat där någon gång. Det verkar vara ett bra format för en spelning, och det är promenadavstånd från stan.
Utöver en väl tilltagen speltid utlovas lokala gäster på scenen.
– Vi har ringt ihop lite folk, så det blir lite överraskningar under kvällen med lokal anknytning.
Kan du säga något om vad dessa överraskningar består i?
– Då är det väl inte mycket till överraskning?
Ja, jo, sant. Men jag måste ju försöka.
Gruppens senaste album har röjt framgångar, speciellt i de gamla fansens led. Efter att återigen ha lagt betoningen på ett jazzinfluerat sound tycker Bo Sundström själv att bandet hittat tillbaka till sina rötter.
– Vi har funderat mycket på vad som gör oss unika, och mycket ligger i fokuseringen på jazzen och att våga skriva visor.
Albumets framgångar märks enligt Bo Sundström främst på de många konsertbesökare som kommit för att se bandet uppträda.
– Vi har vunnit tillbaka många gamla fans med den nya skivan. Vi är jättenöjda med förra skivan, men med det nya albumet tror jag att många känner att vi hittat tillbaka till grunden. Det kommer att märkas i kväll. Det kommer att låta mycket Bo Kaspers om Bo Kaspers på Borggården.