Rot-avdrag och hushållstjänster

REFORMER. En av de många reformer som den borgerliga alliansen lyckliggjort de mer välbeställda med är skattesubventioner för hushållsnära tjänster. Centerledaren Maud Olofssons eget lilla bidrag till ett rättvisare Sverige och till nya jobb, arbetslinjen gäller förstås.

Näringsministern applåderar sina hushållsnära tjänster, som mest  utnyttjas av höginkomsttagare. När det gäller rotavdragen blir allt  fler frustrerade. När kommer besked?

Näringsministern applåderar sina hushållsnära tjänster, som mest utnyttjas av höginkomsttagare. När det gäller rotavdragen blir allt fler frustrerade. När kommer besked?

Foto: Claudio Bresciani / SCANPIX

Piteå2009-02-27 06:00
Detta är en ledare. Piteå-Tidningens ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Nu finns ett första facit. Maud Olofssons förhoppning om en rusning efter hushållsnära tjänster blev en tummetott. Enligt rege-
ringen skulle åtminstone staten stå för 700 miljoner i skatteavdrag. Nu har det landat på 131,5 miljoner kronor. I och för sig ingen dålig siffra, men inte på långa vägar på den nivå regeringen räknat med.
Enbart sex procent av svenskarna har utnyttjat den nya förmånen att kunna dra av på skatten för hjälp i hemmet. Ansökningarna om bidrag visar att stockholmarna, i de välbeställda förorterna, ligger i topp. Tätt följda av medelklasshushållen i Göteborg och Malmö. I Stockholm är det
7 690 hushåll som under taxe-ringsåret 2008 begärt och fått skattereduktion för hushållsnära tjänster, mest i de "rika" förorterna. I Arjeplog sex.

Vad gäller inkomsten är bilden mycket tydlig: Av de 53 300 hushåll som nappat på Maud-linjen tjänade merparten från 300 000 kronor till över 386 000 om året. Över 386 000 finns inga uppgifter om inkomsten. Höginkomsttagarna samlas i en egen liten grupp, som utgjordes av 32 000 hushåll. I den lägsta inkomstgruppen var det blott 5 000 hushåll som ville eller kunde utnyttja de hushållsnära tjänsterna.
Detta är en reform som svenska folket önskat sig, sa Maud Olofsson med sedvanliga brösttoner och utan en enda logiskt sammanhängande tankekedja när de hushållsnära tjänsterna till slut var klappade och klara och regeringen åter kunde presentera en reform för hela det svenska folket.

Jo, visst är närmare 56 000 hushåll med hushållstjänster ett riktigt lyft för den borgerliga arbetslinjen. Några jobb blev det också. Visst kan var och en som så önskar anställa någon som kommer och städar eller gör andra tjänster i hemmet, men det ska självfallet ske utan speciella skattelättnader. En dålig tanke kallas nu för en reform, och vem ska städa hemma hos den lågavlönade hemhjälpen?
På pappret kan det låta bra att med hjälp av subventioner skapa utrymme för hushållstjänster och till nya jobb. Det finns också behov av dem. Framförallt för många äldre som kan och vill bo kvar i hemmet, men det är ett snävt tänkande.

Hushållsnära är en sak, men vad sker ned rot-avdragen, som säkert skulle ge fler jobb och med en annan fördelning mellan storstädernas förorter och hela landet och den landsbygd som tidigare var Centerpartiets hjärtesak. Ingen vet. Snart kan 20 000 byggarbetare vara utan jobb, men Maud Olofsson famlar och fumlar.
I december förra året lanserade näringsminister Maud Olofsson och regeringen sitt rot-avdrag, som skulle ge en skjuts åt bygg-
industrin. När Maud Olofsson med eftertryck presenterade alliansregeringens beslut hette det: "Det här gäller lönekostnader, precis som i systemet för hushållsnära tjänster. Det kommer att införas nu direkt. Så ni kan börja beställa tjänsten redan idag, den 8 december."

Det var då det. Ingen vet något om hur rot-avdragen ska fungera från Skattemyndigheten till de som ivrigt väntar på att söka bidrag för att reparera och bygga om. Det allvarligaste med regeringens rot-avdrag är att det bakats in bland hushållsnära tjänster, vilket begränsar åtgärderna till enbart privata villaägare.
Ännu en bild av den nya alliansrättvisan. Ett rot-avdrag borde gälla hela byggmarknaden, så att privata och kommunala fastighetsägare snabbt kunde dra igång renoveringsobjekt.