Nu gäller det att hålla i
NORRBOTNIABANAN I den budget som finansminister Anders Borg presenterade i veckan är anslagen till investeringar och underhåll av landets järnvägar kraftigt nedskurna. Detta innebär att byggstarten för Norrbotniabanan skjuts ännu längre in i framtiden.
Den nyvalde norrbottniske ledamoten i riksdagens trafikutskott Leif Pettersson (S) måste nu agera kraftfullt i fråga om byggandet av Norrbotniabanan.
Foto: Robert Lundberg
Detta är en ledare. Piteå-Tidningens ledarsida är oberoende socialdemokratisk.
Detta oroar Leif Pettersson som uppgivet konstaterar att detta innebär att förverkligandet av Norrbotniabanan därmed skjuts ännu längre fram i tiden. Men nu får Petterson inte ge upp. Detta måste i stället sporra honom och de andra norrbottniska riksdagsledamöterna att ge järnet i kampen för Norrbotniabanan. Nu gäller det att hålla i och, med en dåres envishet, gång på gång lyfta denna fråga i den nationella debatten.
I trafikutskottet måste Leif Pettersson bilda gemensam front med Siv Holma, Kiruna, som representerar Vänsterpartiet i utskottet. Dessa båda har ett tungt ok vilande på sina axlar. Det blir nämligen inte lätt att lyckas med den folkbildningskampanj som nu måste till. Det är uppenbarligen så att kunskaperna kring förutsättningarna för näringslivet i norr är alldeles för litet bland det stora flertalet av riksdagsledamöterna. Här gäller det att från grunden få ledamöterna från övriga delar av landet att förstå banans betydelse för Norrbottens långsiktiga utveckling. Man får hoppas att de kan få draghjälp av S-ledamoten Jasenko Omanovic från Västernorrland och moderaten Edward Riedl från Umeå. Dessa båda ledamöter borde ha en värdefull erfarenhet av hur man bygger upp en framgångsrik argumentation utifrån det lobbyarbete man bedrev kring Botniabanan.
Som norrbottning får man hoppas att den nya moderata infrastrukturministern Catharina Elmsäter-Svärd har en mer framåtsyftande syn på infrastrukturpolitiken än vad Åsa Torstensson hade. Tyvärr är väl inte utsikterna för detta särskilt stora. Med rötterna inom Stockholmsmoderaterna är hon nog inte särskilt väl bevandrad i Norrbottens problem och möjligheter. Därför måste de rödgröna riksdagsledamöterna från norr nöta på genom att skriva motioner och interpellationer i ämnet. Någon större hjälp i detta bildningsarbete lär de väl knappast få av de två norrbottniska moderata ledamöterna Krister Hammarbergh och Åsa Ågren Wikström.
De rödgröna har i sin trafikpolitiska motion från 2008 visat att det är möjligt att bygga Norrbotniabanan utanför de ordinarie anslagen till järnvägsnätet. Det är en investering som har en mycket lång livslängd, och borde därför kunna lånefinansieras via Riksgälden. Då skulle investeringskostnaderna och kapitalkostnaderna kunna fördelas över banans beräknade livslängd .
Norrbotniabanan är ett projekt av betydelse för hela vårt land. Det får vi aldrig glömma. Detta måste också bli huvudbudskapet i den norrbottniska utnötningskampanj som socialdemokraterna Leif Pettersson, Maria Stenberg, Fredrik Lundh Sammeli, Hannah Bergstedt, Sven-Erik Bucht och Karin Åström nu måste dra igång. När mandatperioden är slut ska ingen riksdagsledamot från allianssidan ha undgått att höra skallen från norr.