Löfven förstör festen

Piteå2014-07-15 00:15
Detta är en ledarkrönika. Piteå-Tidningens ledarsida är oberoende socialdemokratisk.

Det finns en garanterad festförstörare för den som vill krascha en middag. Eller riskera sitt politiska rykte. Och det är frågan om Palestina och Israel. Där finns bara plats för två åsikter. Varje försök att nyansera sig riskerar anklagelser om att egentligen tillhöra den andra sidans Dödsätare.

I helgen prövade socialdemokraternas partiledare Stefan Löfven på hur denna fråga fungerar i debatten. Han sade det som socialdemokrater brukar säga, typ att bägge parter i konflikten har sina legitima skäl och att det bästa är att inte kriga utan förhandla.

Men antydan om att Israel har rätt till självförsvar fick kommentatorsspalten att explodera, här är några exempel:

”Palme vrider sig i graven. Avgå; Stefan Löfvén kryper för den israeliska extremismen och uttalar sig otroligt vagt och intetsägande; patetiskt uttalande; Bojkotta Israel! Befria Palestina!; moral är bra men dubbelmoral är inte dubbelt så bra; Stefan, du gjorde precis årets tabbe. Du får inte min röst i höst; Hur kan du ens säga så? Hur kan du företräda samma parti som Palme? Din retorik legitimerar Israels terror och totala förtryck och förnedring av Palestina. Du har blod på dina händer; När du tryckte på enter-knappen och posta detta begick du politiskt självmord!; Vad pinsamt okunnig du är, självförsvar kan inte en ockupationsmakt ägna sig åt!; Tycker du ska kalla till presskonferens och ställa dig upp och be alla föräldrar i Palestina som har fått sina barn slaktade om ursäkt. Sen ska du, om du har lite stake fördöma Israel.; Äckligaste och känslokallaste statusen jag sett på länge! Skäms!!!; Herregud vad lågt sagt av en person i din position och post! Avgå.”

Min uppfattning är att de som kommenterar på detta sätt – och de vulgäraste kommentarerna är dessutom borttagna – i själva verket gynnar alla som stödjer Israel. Detta land har i realiteten förlorat sin speciella status som en lysande stjärna i ett övrigt odemokratiskt och medeltida Mellanöstern. Israel har lyckats döda sionismen som positiv politisk idé, visat att de inte tolererar palestiniernas legitima möjligheter att bilda en egen stat, och genom bosättningarna lagt grunden för ett evigt krig. Men trots detta har Israel ändå lyckas så bra med att försvara sin position som en ”god stat” med rätten på sin sida.

Ett skäl till det tror jag är att den pro-palestinska opinionen innehåller så många extremistiska, enögda, strukturdumma och enfaldiga åsiktsbildare att Israel till slut ändå får en smula sympati. Den palestinavänliga åsiktsinriktningen är således kontraproduktiv.

Om Stefan Löfven väcker sådana reaktioner genom att säga att Israel har rätt att försvara sig (enligt folkrätten) och att de som skjuter raketer bör upphöra med detta, och för detta blir hudflängd som en idiot, då tror jag han har alla möjligheter att vinna den stor tysta majoriteten som tycker ungefär så.

stikkan@ljunggren.com

Krönika

Läs mer om