Hemskt - men tråkigt

Foto:

Video2010-04-03 06:00
Betyg: P
Den här filmen ska inte förväxlas med en annan amerikansk med samma titel. Där är det två krigsveteraner, en irakier och en kuwaiter, som överlämnar dödsbesked till soldaters familjer. Här är det John Malkovich som är budbäraren. Han har den märkliga förmågan att se vem som ska dö. Och en dag dyker han plötsligt upp på New York-advokaten Nathan del Amicos (Duris) kontor. Ett möte som gör Amicos väldigt förbryllad o c h förbannad.
Egentligen är Malkovich karaktär klinikchef på Saint Louis sjukhus, men där verkar han inte vara så ofta.
Trots allt vad Amico utsätts för i form av stress, rädsla och ångest så är det svårt att bli engagerad. Ett spel om döden och vem som står på tur och det bisarra snacket att "Budbärarens uppgift är att ge även de drabbade en chans att försonas", och att "Ingen har makt över dödens timme".
Jag retar mig också på Romain Duris som av någon anledning viskpratar sig igenom filmen. Och Malkovich är inte mycket bättre.
Ett hemskt ämne, visst, men en tråkig film.
The messenger
Kategori: Drama
I rollerna: Romain Duris, John Malkovich, Evangeline Lilly, Sra Waisglass
Regi: Gilles Bourdos
Spelid: 1 timme 44 minuter
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!