- "Madchester"-stereotypen och grabbrocken är något som vi har velat röra oss bort ifrån. Vi är så uttråkade med gitarrmusik och vill skapa mer intelligent popmusik. Folk pratar om jämförelsen med Factory Records, men vi var 12-13 år när Hacienda stängde, säger Delphics keyboardist Richard Boardman.
Han tillägger:
- Vår musik är elektronika med själ och vi har den perfekta mixen mellan eufori och Manchester-melankoli.
Utvecklar egen scen
Richard Boardman beskriver en ny popscen som stadigt växer fram i staden. Där banden inte längre sneglar mot legender som Stone, Roses, The Smiths och Oasis.
- För första gången på tio år utvecklar Manchester en musikscen och lite egen känsla. Staden har ett stort musikarv och nu skapar banden för första gången något nytt. Vi är förväntansfulla över att Manchester tar över igen och blir en av de mest spännande städerna i världen.
BBC:s inflytelserika lista över 2010:s hetaste band såg Delphic på tredjeplatsen. Electrotrion välkomnar hajpen.
- Det kan öppna dörrar för att folk förväntar sig en viss nivå av kvalité av banden på den listan. Och det känns bra eftersom skivan kommer ut nu. Snacket och hajpen kan berättigas snabbt, i stället för att det bara är en massa snack i sex månader.
Europaturné
Nu väntar en Europaturné för Delphic. Den 5 februari står de på Debaser Medis scen i Stockholm.
- Liveshowen har utvecklats det senaste året, vi är spända över att spela de nya låtarna. Det blir en stor känslomässig upplevelse och inte lika reservat som på skivan. Publiken kan förvänta sig ett stort, intensivt rave.