Cancern besegrade Göran Stangertz

Han förlorade till slut kampen mot cancern. På lördagskvällen avled skådespelaren och regissören Göran Stangertz, 68 år gammal.

Göran Stangertz avled på lördagskvällen.

Göran Stangertz avled på lördagskvällen.

Foto: Dan Hansson / SvD / SCANPIX

STOCKHOLM 2012-10-29 06:00

Under presskonferensen för "Hipp hipp"-gängets humorshow "Köp mjölk, skriv bok" i slutet av förra året höll sig Göran Stangertz lite i bakgrunden. Han hade lite ont i halsen, kunde inte prata så mycket om föreställningen. När beskedet om att halsontet var en tumör kom i januari i år, slog det ned som en bomb för både Stangertz och hans kollegor.

- Sjukdomsbeskedet kom som en blixt från klar himmel, precis som dödsfallet. Han var en så levande person, säger komikern Johan Wester till TT Spektra.

Stangertz tvingades hoppa av projektet för att påbörja behandlingen, men komikern Johan Wester minns glädjen över att få arbeta med honom.

- Med sitt renommé hade Göran inte alls behövt jobba med oss. Men han hade ingen prestige, det var bara glädje och han blev snabbt en god vän som gick rakt in i hjärtat.

En av de verkligt stora
Stangertz sista filminspelning blev "Faro", som får premiär i början av nästa år. Regissören Fredrik Edfeldt säger till TT Spektra att det var en självklarhet för honom att Stangertz skulle spela en roll i filmen.

- Han är en av de riktigt stora svenska filmskådespelarna. Jag tänker särskilt på filmerna han gjorde med Jan Halldoff på 70-talet, säger han.

När "Faro" spelades in för lite mer än ett år sedan hade Stangertz fortfarande inte fått sitt sjukdomsbesked.

- Det var fantastiskt att få möta och jobba med honom. Han var en oerhört varm och generös personlighet, säger Edfeldt.

Göran Stangertz filmdebuterade 1969 i "Bokhandlaren som slutade bada", Jarl Kulles filmatisering av Fritiof Nilsson Piratens roman. Under 70-talet gjorde han en rad filmer med Jan Halldoff som regissör, som i mångt och mycket hamrade in honom svenska filmpublikens medvetande för gott.

sara..haldert@ttspektra.se

FAKTA Göran Stangertz

Göran Stangertz efterlämnar sju barn och hustrun, skådespelerskan Kajsa Ernst. Han blev 68 år.

Han har varit gift tre gånger tidigare, bland annat med skådespelerskan Nina Gunke.

Utbildad vid Statens scenskola i Göteborg 1964-1967. Skådespelare vid Göteborgs stadsteater 1967 och regissör där 1970. Skådespelare och regissör vid Malmö stadsteater 1981. Han var mellan 2001 och 2009 teaterchef vid Helsingborgs stadsteater, därefter Stockholms stadsteater och har även spelat på Dramaten.

Filmer i urval: "Bokhandlaren som slutade bada" (1969), "Det sista äventyret" (1974), "Polare" (1976), "Jack" (1976), "Ingenjör Andrées luftfärd" (1982), "PS sista sommaren" (1988), "Glädjekällan" (1993), "Höst i paradiset" (1995), "Spring för livet" (1997), "Ögat", (1998), "Där regnbågen slutar" (1999) "Födelsedagen" (2000).

Tv-roller i urval: "Ska vi hem till dig... eller hem till mig... eller var och en till sitt?" (1973), "August Strindberg: Ett liv" (1985), "Tre kärlekar" (1989), "Lukas 8:18" (1999), "Solsidan" (2011).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!