Sunnas politiska samekonst belönas

Konstnären Anders Sunna målar samemotiv på ett sätt som utgår från politik istället för de vanliga schablonbilderna. För det har han fått två stipendier i år, det senaste från Piteå konstförening som nyligen arrangerade en utställning med honom i konsthallen.

Anders Sunna vid utställningen i Piteå konsthall förra månaden.

Anders Sunna vid utställningen i Piteå konsthall förra månaden.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2011-11-24 06:00

Piteå konstförenings stipendium är på totalt 30 000 kronor.
Anders Sunna får 25 000 och Helena Renberg, som är studieansvarig i föreningen, får 5 000 kronor.

När PT ringer till Anders Sunna i bostaden i Vännäs, där han bor med Anna Albertsson och deras lille son, har han ännu inte hört motiveringen.

Den lyder: "För ett kompromisslöst belysande av rasbiologin, en skamfläck i svensk historia. Han visar ett politiskt måleri med flera bottnar. Det provocerar och upplyser om samernas ställning och historia i det svenska samhället som för den samiska konsten från ett pittoreskt inslag till ett aktuellt debattinlägg".

Har du själv tänkt på din konst i de termerna?
- Det stämmer att min konst är politisk, för jag tycker det är viktigt att samernas historia och vad som fortfarande pågår inte glöms bort.

- Jag är less på all turistinriktad och slätstruken konst om samer som bara visar hur vackert allt är och inte hur det egentligen är.

Hur kommer det sig att ni flyttat till Vännäs, där ingen av er har någon anknytning?
- I Stockholm hyrde vi i andra hand och var tvungna att flytta snabbt. Dagen innan avslutningen på Konstfack, våren 2009, hittade vi en lägenhet i Vännäs. Vi ville flytta norrut så vi bestämde oss för den. Men det blev hektiskt med allt på en gång.

Trivs du?
- Visst funkar det att bo här, men det känns som om jag är helt utanför konstlivet. När man är så här isolerad från andra konstnärer, utställningar och konstevenemang som kan ge inspiration, krävs det en hel del disciplin för att kunna gå vidare i sitt konstnärskap.

- Numera har jag tre eller fyra utställningar per år, jämfört med en när jag började. Nästa är i
Östersund i januari. 2013 kanske jag ställer ut i Stockholm och så får vi se om jag blir antagen till Liljevalchs vårsalong igen, säger
Anders Sunna.

Han har visat verk i sistnämnda konsthall 2008 och tidigare i år.

Anders Sunna har också tilldelats det norska sametingets etableringsstipendium 2011.

Helena Renberg är medlem i Piteå konstförening och drev förra året fyra kurser i konsthistoria, i år två.

De är mycket populära och på förslag av en annan medlem får hon en mindre stipendiesumma för detta arbete. Motiveringen lyder: "... med ett oförtrutligt engagemang spridit konstkunskap och trevnad bland intresserade Pitebor. Hon har på ideell basis startat ett stort antal kurser i konsthistoria, ordnat filmaftnar med kortfilmer, samt arrangerat festlighet med konst som förtecken. Konstföreningen vill uppmana vår vitaminspruta att fortsätta injicera oss med kultur".

FAKTA Anders Sunna

Anders Sunna kommer från Kieksiäisvaara, 20 mil öster om Kiruna. Familjen är renskötare.

Utbildad vid Umeå konstskola 2004 - 2006, utexaminerades från Konstfack 2009.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!