Årets föreställning handlar om grannskap och har fått den passande engelska titeln "Neighbourhood". Dans i nord med säte i Piteå och Dansväxthuset i Skellefteå, har representerat Sverige. Dansearena nord i norska Hammerfest, samt JoJo Oulu dance center i finska Uleåborg, ingår i samarbetet, liksom Full moon dance festival från Pyhäsalmi i Finland.
- Förra året gjordes produktionen "Worry doll" i Finland. Den turnerade också, bland annat till Piteå. 2013 kommer vi att producera föreställningen, säger Heléne Perback Lindgren, danskonsulent vid Dans i nord.
Bestämmelser att följa
Då blir det provdans på orten, i enlighet med vad som stipulerats i stadgarna för EU-projektet.
- Vi måste ha med ett visst antal dansare från respektive land i varje produktion.
- Det finns ingen bestämmelse om att koreograferna måste vara från det producerande landet, men ifjol var det två från Finland och i år är båda från Norge. Det vore roligt om vi kunde ha minst en svensk koreograf med när det blir vår tur, säger Heléne Perback Lindgren.
Det regionala samarbetet har resulterat i två nya dansverk. "Svensson" av Ida Wigdel och "Eana" av Ingun Bjørnsgaard handlar båda om möten grannar emellan.
Ingun Bjørnsgaard är en av Norges mest kända koreografer. Hon har drivit ett eget danskompani i 20 år och också varit gäst i Sverige.
Ida Wigdel tog examen vid Konsthögskolan i Oslo 2006 och är med och driver ett kompani för samtida dans i hemlandet.
Dansmingel
Deras verk framförs av fem dansare, bland andra Lava Markusson från Jokkmokk, till musik av Øyvind Osmo Eriksen. Övriga dansare är Chatarina Vehra Gresslien och Janos Andreas Frydenlund, Norge, samt Antti Seppänen och Milla Keskitalo, Finland.
- Efter föreställningen blir det kontnärligt mingel med publiken, då dansarna berättar om sitt arbete med koreograferna, säger Heléne Perback Lindgren.