Mera konst i maj

Två Pitebor som i vår avslutar andra terminen vid konstlinjen i Sunderbyn, ställer ut i Gallerians konsthall i Piteå till och med söndag.

Med popup-konst (art) menas tillfälligt nyttjande av konst i tomma utrymmen. Det har blivit ett begrepp i Gallerian under kulturhuvudstadsåret Umeå 2014.

Med popup-konst (art) menas tillfälligt nyttjande av konst i tomma utrymmen. Det har blivit ett begrepp i Gallerian under kulturhuvudstadsåret Umeå 2014.

Foto: Robert Lundberg

PITEÅ2014-05-14 19:03

Susanne Nilsson och Julia Niemi har visat sin konst i Gallerians lokal på övre våningen sedan i början av maj. Några dagar till finns möjlighet att ta del av deras skiftande tekniker och uttryck.

Julia Niemi är frän Öjebyn och visar 19 verk i allt från oljepastellkrita, akryl, fotografi och kopparstick till textiltryck, broderi och vävnad.

Susanne Nilsson från Piteå visar åtta verk – teckningar i kol och tusch, textil- och akrylmålning, ull, och textilmåleri med sömnad.

– Vi har provat på olika inriktningar i olika verkstäder under det här första året i Sunderbyn. Det mesta av vad vi visar har vi gjort på fritiden, inspirerade av vad vi lärt oss på skoltid, säger Susanne Nilsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!