Hårdkörning med Anna-Lotta

"Det strålar en stjärna", öppningssjöng manskören och sedan klev hon in på scenen, Anna-Lotta Larsson med laserrösten, och levererade ett pärlband av örongodis spetsat med tonernas ton, ett trestruket C.

Stilrent och säkert. Anna-Lotta Larsson levererade skön julmusik ackompanjerad av Andreas Landegren på piano och med röststark uppbackning från Rosvikskören och Hortlax manskör.

Stilrent och säkert. Anna-Lotta Larsson levererade skön julmusik ackompanjerad av Andreas Landegren på piano och med röststark uppbackning från Rosvikskören och Hortlax manskör.

Foto: Gunnar Westergren

PITEÅ2015-12-02 23:03

Tjugotvå år i rad har affischmakare och eventfolk kittlat med "Anna-Lottas julshow".

På onsdagskvällen var det åter dags i välfyllda Christinasalen – där sångbegåvade Larsson en gång satt och skrev sina centralprov, innan hon klev ur skoluniformen och blev sångstjärna med Stockholm som bostadsort.

– Det blir bara roligare för varje år som går, recenserade hon de återkommande julkonserterna på hemmaplan, och av det publika gensvaret att döma delade åhörarna hennes åsikt.

Körstark sång

Denna gång kryddades Anna-Lottas julkonsert av 35 röststarka män från Hortlax manskör, ledda av Folke Antonsson, tillsammans med 21 stycken Rosvikskörande damer med Lina Larsdotter Åström bakom dirigentpinnen.

Det var "O helga natt", "Stilla natt", "Sound of Music"-sång, världspremiär av "Snökristallen", hela batteriet av gnistrande vacker julmusik, och applådåskorna ville aldrig sluta dåna mellan bänkraderna.

Zlatan-klass

En som också var där var Andreas Landegren, en kille som spelar piano som Zlatan spelar fotboll, med finess och känsla och otrolig fingertoppskänsla.

– Han är dessutom trevlig, rolig och intelligent, avslöjade Anna-Lotta Larsson och sedan var det liksom ingen hejd på den musikaliska samklangen.

1,5 timme rann fort genom tiduret i Christinasalen och för att sammanfatta anrättningen på Anna-Lotta-vis var det "som varm skinka tagen direkt ur ugnen". Smakfullt och njutbart!

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!