Augustin bäddade för News Brothers seger

Bandets tolkning av "Augustin" fällde avgörandet. Siw Malmkvist företrädde juryn och korade News Brothers, PT-bandet, som vinnare i årets Kompledigt.

Här var det livat, här var det glatt! New Brothers bjöd på högtflygande glädjeskutt efter vinsten i Kompledigt. Från vänster studsar Bengt Larsson, Anders Sandlund, Ivar Johansson, Sofia Eriksson, Richard Granberg och Robert Lundberg. Och i mitten, lite skymd av trästatyetten, är det Siw Malmkvist som medverkar i den hoppingivande scenen.

Här var det livat, här var det glatt! New Brothers bjöd på högtflygande glädjeskutt efter vinsten i Kompledigt. Från vänster studsar Bengt Larsson, Anders Sandlund, Ivar Johansson, Sofia Eriksson, Richard Granberg och Robert Lundberg. Och i mitten, lite skymd av trästatyetten, är det Siw Malmkvist som medverkar i den hoppingivande scenen.

Foto: Emma Bergstrand

PITEÅ2008-07-26 06:00
Det var rock’n roll, stämsång, trallvänligt och... "Augustin", för hela slanten, när Kompledigtfinalen för företagsknutna amatörband stod för dörren.
Rådhustorget var knökat och åtta grupper fightades om titeln.
En svensk, en utländsk och en självvald låt ur Siw Malmkvist digra musikskatt var förutsättningarna.
Sista juryinsatsen
Siwan var alltså där själv som en slags motor i jurygruppen, som även bestod av Chino Mariano, Linda Rapp, Benneth Fagerlund och Åsa Persson.
- Det här är sista gången jag ställer mig till förfogande i en musikjury. Det är jättejättesvårt. Det fanns mycket hjärta i alla banden. Man skulle vilja att alla vann, förklarade Siw Malmkvist.
Därefter kom utslaget: News Brothers!
Spelsexan studsade av pur glädje och fingrade glatt på sina priser: Ett intyg om en brakmiddag i det så kallade VIP-tältet, en vacker Stones-inspirerad trästatyett plus, håll i er, PT-ryggsäckar till var och en.
Följande medlemmar ingick i det vinnande spellaget: Sofia
Eriksson, skönsjungande frontfigur, Richard Granberg på gitarr, Bengt Larsson bas, Ivar Johansson keyboard, Anders Sandlund sång samt trummor och Robert Lundberg på såväl gura som trummor.
Förvånade vinnare
För andra gången sammanfattade Richard Grandberg känslorna i en segerintervju:
- Vi är lika jätteglada som förvånade. Det var en stor samling bra band och det fanns flera andra grupperingar som höll sig inom vinnarcirkeln, förklarade Granberg.
Andra segern
2003, det året Kompledigt sjösattes, vann också News Brothers.
Tillsammans med Ångsågen (som ej deltog i årets final) är PT-gänget ensamt om två segrar i bagaget.
Förutom "Augustin" spelade News Brothers "Humhum från Humlegården", en gammal Ragnar Borgedahl/Lars Winnerbäck-låt, samt även Stones örhänge "Dead flowers".
Övriga band i musikfinalen var Prästrockarna, Microculture Club, Streamhill Special, White Top Liners, Society Techs, The Paper Cuts och Tapi Providers.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!