Prisutdelningen av Årets Pitebor ägde rum på Byxtorget på lördagen. Anna-Stina Eriksson, som blivit utvald till Årets Pitebo för sitt engagemang och stöd för utsatta människor, tog emot sin utmärkelse till publikens jubel.
– Tack så mycket, säger hon.
Det var en uppsluppen stämning.
– Det är trevligt. Man känner igen ansikten i publiken. De ser med snälla ögon på mig.
Hon är tacksam för utmärkelsen, men tycker att det finns många som borde uppmärksammas.
– Jag tycker att det är så många som är välförtjänta av det här.
Det råder inga tveksamheter om att hon är omtyckt i Piteå. Många har grattat henne i kommentarsfälten på Piteå-Tidningens facebooksida. "Anna-Stina Eriksson, du är bäst i hela världen och jag älskar dig som min syster och min vän. Du betyder mycket för mig." skriver en kvinna.
– Det är roligt att få uppskattning för det man gör, säger hon.
Maria Lundqvist delade ut blommor och en glasskulptur av den andra Anna-Stina Eriksson, glaskonstnären.
Även årets utflyttade Pitebo, Stefan Bergh och årets mentale Pitebo, Nils Dufau, tog emot sina priser. Nils Dufau är inte van att få utmärkelser.
– Jag vill tacka för uppmärksamheten. Att vara här är underbart. Jag har varit här tre gånger, säger han.
Många mentala Pitebor kommer inte till prisutdelningen, men efter att Piteå-Tidningen ringt honom för tre veckor sedan och berättat den stora nyheten bestämde sig Nils Dufau för att närvara.
– De visste inte att jag skulle komma. Det blev en överraskning, säger han.