Scenbygge inför världspremiär
Byggnationerna är i full gång i Manjärv inför sommarens världspremiär av "Kampen om skogen". Redan i fjol var det tal om ett uruppförande, men ekonomin satte stopp för det hela. Nu är den biten ordnad och premiär blir på hemvändardagen den 12 juli.
Tack vare bland andra Staffan Grönlund, Per Ragnar Norén och Bror Grankvist växer scenen fram i Manjärv. Men någon plats i strålkastarljuset blir det inte för herrarna. "Man har ju inte gått scenskola precis", säger Bror Grankvist.
Foto: Therese Hedman
- Det hela slutade med en stor rättegång där nästan alla i Älvsby socken var inblandade, berättar Uno Westerlund.
Produktionen sker i samarbete mellan SV Nord och Manjärvs byaförening.
Teater på vatten
Sedan någon vecka tillbaka pågår byggnationerna av scenen framför den gamla skolan i byn. Men går allt som det ska, kommer en del av teatern även att utspela sig på vattnet, just där Manjärvssjön har sitt utlopp i Alterälven.
En av de mest dramatiska händelserna i pjäsen utspelar sig nämligen på en bjälkflotte.
- Det blir på riktigt - flotten är en riktig flotte och inte en kuliss. Och miljön vid vattnet utgör en naturlig scen.
Förhoppningen är att vattenscenen är genomförbar, men det hänger på säkerheten.
- När vattenståndet sjunkit ska vi se hur det ser ut, säger Tommy Berg, regissör.
Publiken ska alltså vara rörlig och förflytta sig från scenområdet till vattnet och tillbaka.
Blandat på scen
Fyra föreställningar är planerade i juli, men tanken är att pjäsen ska leva vidare efter det.
- När kommunen firar 200-årsjubileum nästa år kan det exempelvis framföras igen.
- Skådespelet visar en del av vår historia som hittills är obekant. Men jag tror att historien är viktig när vi ska bygga vår framtid, säger Uno Westerlund.
Repetitionerna ska börja direkt efter midsommar och skådespelartruppen kommer bestå av både amatörer och professionella aktörer.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!