Luleås deltävling av Melodifestivalen är över och i slutändan blev det veteranen Mariette med "Shout it out" och favorittippade Mohombi med "Winners" om gick segrande ur den. Till andra chansen gick Anis Don Demina och Drängarna. Och Coop Arena kokade, om man ska tro vinnarna själva.
– Det kokade verkligen här inne. Jag var först ut och stod här bakom innan det drog igång, när man hörde publiken... genrepet var också bra men det var helt extra ikväll. Så mycket kärlek och värme, säger en medtagen Mariette just efter att ha framfört vinnarbidraget för andra gången.
Hon har varit med i Melodifestivalen tre gånger innan och slutat som trea, fyra och femma. "Shout it out" har enligt henne själv en livekänsla som hennes tidigare bidrag saknat.
– Den har en explosivitet och framför allt en livekänsla som jag inte ställt upp med tidigare.
Det är tredje gången Mohombi deltar i Melodifestivalen, andra gången som soloartist. Förra året kom hans "Hello" på en femteplats i finalen.
– Det känns som att Luleå, Piteå och hela Sverige tog in mig i sin famn. Stämningen här inne var som ett bultande hjärta på en nyfödd kalv, säger han.
Varför tror du att "Winners" gick hem hos svenska folket?
– För att jag sjöng till alla där hemma och alla här inne i salen. Kanske för att jag var ärlig med vad jag tycker och att det märktes. Nej, vilken dag. Vilken kväll.