Harrison Ford slåss mot utomjordingar

Rymdvarelser och cowboyhatt i all ära, det var något helt annat som lockade Harrison Ford till storfilmen "Cowboys and aliens".- Jag hade nära hem och det var pengar inblandade, säger han utan att röra en min.

Daniel Craig och Harrison Ford.

Daniel Craig och Harrison Ford.

Foto: Greg Williams

London 2011-08-23 06:00

Det var med viss tvekan snart 70-årige Ford började bläddra i filmmanuset med den svårslagna titeln "Cowboys and aliens". Daniel Craig var klar för huvudrollen när någon i filmteamet fick idén att erbjuda Harrison Ford rollen som den hårdhudade boskapsägaren Woodrow Dolarhyde.

- Vi trodde väl att han skulle vända ryggen till och be oss dra. Men det gjorde han inte, säger Daniel Craig som för första gången spelar mot mannen han sett på film sedan han var liten grabb.

Det är inte bara accenten som skiljer Hollywoodveteranen Ford från hans brittiske kollega. Daniel Craigs snabba skämt och avslappnade t-shirt står i bjärt kontrast mot Harrison Fords strikta skjorta och lågmälda framtoning. Men den vältränade Bondskådisen och Star wars-legendaren klickade direkt.

- Harrison är en underbart rolig man, säger Craig och tillägger med ett leende:

- Om han är på det humöret.

En riktig western
Efter "Indiana Jones och kristalldödskallens rike" har Harrison Ford synts i mer lågmälda filmer som "Extraordinary measures" och "Morning glory".

Innan han skrev på för sommarens storfilm ville han veta vad han gav sig in på.

- Jag var osäker på vilken ton man var ute efter i filmen. När jag insåg att de inblandade hade ambitionen att göra en riktig western och inte en klumpig komedi, då blev jag intresserad, säger Harrison Ford.

Hans rollfigur Woodrow Dolarhyde är en bitter före detta officer som inte bryr sig om annat än den hopplöse sonen och sina boskapshjordar. Men Harrison Ford såg något mer hos den stenhårde översten.

- Han är en karaktärstyp som jag aldrig har spelat tidigare. Under filmens gång upplever man saker tillsammans med honom som förhoppningsvis gör att man förstår honom bättre.

När "Cowboys and aliens" tar sin början kastas både tittaren och huvudpersonen in i handlingen. Det är sent 1800-tal i New Mexico. Jake Lonergan (Daniel Craig) vaknar upp i öknen som mannen utan minne med ett metallarmband låst kring handleden. När han anländer till ökenstaden Absolution börjar hans historia långsamt att veckla ut sig. Och sedan dyker de mystiska flygande farkosterna upp.

Håller sig i form

Den vågade genreblandningen innebär både snabba ritter och tuffa fajter med utomjordingar. "Cowboys and aliens" är en film som kräver en hel del av sina skådespelare. En av dem är 69 år och leker med tanken på en femte "Indiana Jones". Harrison Ford gör sitt bästa för att hålla sig i form.

- Jag tränar så mycket som mina ortopediska skador tillåter, jag har ju fått en del stryk genom åren. Och så tänker jag på vad jag äter och undviker billig sprit.

Men hans bästa råd för ett långt yrkesliv är enkelt.

- Bli inte äldre, det tar död på dig, säger Harrison Ford, fortfarande utan att dra på munnen.

FAKTA Harrison Ford

Född: 13 juli 1942.

Familj: Gift med Calista "Ally McBeal" Flockheart. Fem barn med tre olika kvinnor.

Bor: Wyoming, USA.

Bakgrund: Jobbade som snickare innan han blev skådespelare. Byggde bland annat kulisser och kom på så sätt i kontakt med filmens värld.

Kuriosa: Har certifikat för enmotorigt flygplan och helikopter. 2001 fanns han med i Guinness rekordbok som världens rikaste manliga skådespelare. "Moskitkusten" (1986) har han nämnt som favorit bland de egna filmerna. Har aldrig sett en 3D-film. Spelar tennis 4-5 gånger i veckan.

Filmer i urval: "Sista natten med gänget" (1973), "Stjärnornas krig" (1977), "Rymdimperiet slår tillbaka" (1980), "Jakten på den försvunna skatten" (1981), "Blade runner" (1982), "Indiana Jones och de fördömdas tempel" (1984), "Moskitkusten" (1986), som han nämnt som sin personliga favorit, "Working girl" (1988), "Jagad" (1993), "En fiende ibland oss" (1997), "Air force one" (1997), "Morning glory" (2010), "Cowboys and aliens" (2011).

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!