Kultbandet återuppstår i kväll

CP Borrmaskinen, det kultförklarade Arvidsjaursbandet, återuppstår och spelar live när Inlandskult nu på onsdagskväll arrangerar jubileumsjulfest.- Det är trettio år sedan Borrmaskinen hade sin allra första spelning och det är tjugo år sedan Inlandskult bildades och hade julfest för första gången. Det blir en speciell afton, säger Johan Piribauer.

Nostalgistund. När Inlandskult I kväll håller julfest och 20-årsjubileum väcker Johan Piribauer kultbandet CP Borrmaskinen åter till liv. "Det är 30 år sedan Borrmaskinen gjorde sin allra första spelning", säger han.

Nostalgistund. När Inlandskult I kväll håller julfest och 20-årsjubileum väcker Johan Piribauer kultbandet CP Borrmaskinen åter till liv. "Det är 30 år sedan Borrmaskinen gjorde sin allra första spelning", säger han.

Foto: Göran Westerlund, Nyheter i Norr

ARVIDSJAUR2010-12-29 06:00

Borrmaskinen bildades 1979 och året därpå, den 28 november 1980, var det dags för det allra första scenframträdandet.

- Vi spelade på gamla Fridhem, E-byggnaden, i Arvidsjaur i den allra första maratonrocken. På den tiden kunde vi ett gäng låtar med bara två ackord.

Ryktet gick
Namnet CP Borrmaskinen är enkelt att förklara:

- På den tiden hette banden Dag Vag, Ebba Grön och Grisen Skriker, säger Johan.

Ryktet om Borrmaskinen och låten Dammsugarrock har spridits långt utanför Arvidsjaur. Johan Piribauer, som var med i bandet från start, berättar att han än i dag i samband med resor söderut i landet möter folk som hört talas om den udda gruppen från norr.

Matlagning på scenen
Och att det är ett udda band skriver han under på:

- Vi spelade på Ripp-Rock i Piteå 1984, en talangjakt. Vi vann inte, men vi blev nog mest omskrivna eftersom vi spelade i kalsongerna ... Det ledde till att vi fick spela på Vallsbergsgalan och där kastade vi fisk på varandra på scenen.

Testcykling, motorsågar och matlagning är andra inslag i samband med Borrmaskinens spelningar.

1992 lades bandet i träda. Två gånger därefter har Borrmaskinen spelat, 1995 på torget i Arvidsjaur och 2002 på Piteå dansar och ler. Nu är det snart dags igen.

Industrisektion
- Exakt hur många vi blir återstår att se. Vi har fått några återbud på grund av sjukdom, andra har inte kunnat komma. Men på scenen blir det folk som varit med i bandet någon gång under mitten av 1980-talet. Delar av Borrmaskinens industrisektion, den som skötte showen, kommer också att medverka. Vi får se vad de hittar på den här gången, säger Johan.

Borrmaskinen får sällskap på scenerna - i år för första gången två stycken - på Laponia i Arvidsjaur vid Inlandskults julfest av en rad andra band.

- Vi är cirka tjugo akter. Glesbygd’n spelar där, liksom Gällivarebandet Väärt och Heartbreak Bluesband från Piteå. Och Adoa Band från Arvidsjaur återförenas. De spelade ju flera år innan vi började, säger Johan Piribauer.

Fakta Borrmaskinen

Bildades 1979 i Arvidsjaur av Johan Piribauer, Mats Nilsson och Måns Enander.

Gav ut två skivor, dels singeln Dammsugarrock (1983), med låten Filsing på B-sidan, dels LP:n Centrala Prov (1984) med låtar som bland annat Laisvallgruvan, Gilberts buss och Ullbergsträsk.

Utöver trion som bildade gruppen har Borrmaskinen under årens lopp haft sammanlagt omkring 40 medlemmar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!