Var publiken där för besökande Samuel Ljungblahd, eller var kyrkan full av människor med anhöriga till någon i den stora kören? Det var en fråga som Samuel själv ställde, och den ställdes som så mycket annat med glimten i ögat och ett stort mått självdistans. Men oavsett, fullsatt var det.
Samuel Ljungblahd har tidigare sjungit låtarna som det dansas till i tv-programmet Let's dance, men mest frågor får han antagligen kring den 15 juni förra året. Han framförde då "Joyful, joyful" samtidigt som Sofia Hellström och prins Carl Philip lämnade kyrkan efter sin vigsel.
– Alla andra fick sjunga ballader. Men jag? Nej, nej, ingen ballad. Mig tar man tydligen när man vill ha det livat! säger han och skrattar. Kyrkoherde Ingrid Holmström Pavval nämnde även om det omtalade bröllopet.
– Vad är väl ett prinsbröllop jämfört med en magisk majafton och en fullsatt kyrka i Arvidsjaur? Ingenting, sa hon vid konsertens slut.
Något som var extra speciellt för konserten var den stora kör som slöt upp bakom honom. Närmare 40 personer från Arvidsjaur, Moskosel, Luleå och Piteå deltog i vad som hade scennamnet Kören.
– Det är ju underbart att komma hit och att det är fullt. Och det är speciellt att åka ut och spela med en kör jag inte sjungit med förut, säger Simon Ljungblahd.
De framförde bland annat Andrae Crouchs "Say so", Carolas "Så länge jag lever" samt flera av Samuels egna låtar.
– Jag gör mitt eget material, och det här är som mitt sätt att ge min tacksägelse till den gud jag tror på, säger han.