Klockren teater på samiska
Föreställning: "Tro hopp och kärlek ?" berättelser från SápmiMedverkande: Elisabeth Heilmann Blind, Toivo Lukkari och Simon Marainen.Plats: Medborgarhuset i Arjeplog.Publik: Nästan 50E TEATER
Det handlar mycket om djur, om björnen som söker en fru, om tomtens dragren som smitit iväg, om vampyren Fredrik, om korpen som värnar om sitt ägg och så vidare.
Stora delar av föreställningen ges på samiska varför dialogen kan vara svår att få förståelse för, åtminstone för den del av publiken som inte förstår samiska. Men gestaltningarna av djuren och trumljudet förstärker så mycket att det blir behållning ändå.
Frank Andersson, åtta år, hade dock full behållning av föreställningen.
- Det är den bästa teater jag sett, sa han. Och bäst tyckte han om berättelsen om björnen som skulle sluka räven.
Jag är böjd att hålla med Frank, den berättelsen var klockren.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!