Filminspelning i Älvsbyn till våren

I Älvsbyn börjar synen av filmteam bli lite av en vana, då ett flertal långfilmer spelats in i kommunen de senaste åren. Och nu är det dags igen när "Isdraken" är klar för inspelning. I mars börjar kamerorna rulla och rollbesättningen pågår för fullt.

ÄLVSBYN2011-01-26 06:00

Sedan "Jägarna" spelades in i kommunen 1996 har scener från Älvsbyn setts på vita duken flera gånger, som i "Hotet" och "Grabben från graven bredvid". I höstas spelades delar av "En enkel till Antibes" och "Någon annanstans i Sverige" in i kommunen och nu är det dags för nästa långfilm - "Isdraken". I dagarna anländer produktionsteamet och i mars är det tänkt att själva inspelningarna ska börja. Att basen blir just i Älvsbyn förklarar producent Peter Hiltunen så här:

- Vi tror att vi kan hitta de rätta miljöerna där, vi är ute efter vinter med istäckta sjöar, älvar och ett magiskt landskap. Sen har vi fått ett väldigt bra bemötande från kommunen.

"Isdraken" baseras på boken med samma namn, skriven av Mikael Engström. Att göra om historien till film kom efter initiativ från regissören Martin Högdahl, som nu debuterar i långsfilmssammanhang.

- Martin kom till mig och sa "läs den här boken, jag vill göra film av det här". Och han hade rätt, berättelsen är så bra att den bara var tvungen att göras, säger Hiltunen.

Äventyrsdrama
Filmen blir ett äventyrsdrama för barn och unga, med lite magi på toppen. Huvudkaraktären är unga Mick som reser från en alkoholiserad pappa i Stockholm till den norrländska glesbygden. Rollbesättningen pågår just nu för fullt, men eftersom inga kontrakt är skrivna släpps inga namn än.

Premiären är preliminärt planerad till januari eller februari 2012.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!