Bred kulturhöst väntar Älvsbyn

Opera i direktkontakt med Plácido Domingo, en humoristisk historielektion i teaterform och Norens uppsättning av Hamlet. Det är ett axplock av Älvsbyns kulturhöst.

Älvsbyn2007-09-21 00:00
Det är ett brett kulturprogram som satts ihop av Fritid-och Kultur, Älvsby Teaterförening och Forum. Hösten bjuder på en blandning av komedi, tragedi, jazz och opera, varav det sistnämnda inte förekommit i Älvsbyn på många år.

Även om operauppsättningen "Romeo och Julia" med bland andra Plácido Domingo inte fysiskt kommer till Forums scen, bjuds det närmsta originalet man kan komma, nämligen en digital direktsändning från Metropolitan i New York.

- Den nya tekniken med direktsändning på bioduken ger människor på mindre ställen möjlighet att se arrangemang de aldrig annars skulle sett. Förhoppningsvis faller operan väl ut och lockar folk från andra orter också, säger Sven Eriksson, Forums föreståndare.

Storbandsjazz

Ytterligare en direktsändning, denna gång från Dramaten i Stockholm, blir det i oktober när August Strindbergs "Dödsdansen" visas. Resten av höstens program kommer att utspela sig "live" i Forum.

Redan i början av oktober sparkar det igång med James Hollingworth, Georg Wadenius och Norrbotten Big Band. I slutet av samma månad återkommer storbandet, då i sällskap av skivaktuella jazzsångerskan Rigmor Gustafsson.

- Folk har redan ringt för biljetter till den konserten, det känns roligt, säger kultur- och fritidschefen Kjell Tegnelund.

Teater blir det av skiftande karaktär. I oktober bjuds en humoristisk historielektion i "Sveriges historia - 1000 år på 100 minuter" av Komprimerade dramatiska teatern.

- Det är en fartfylld parodi som ger en ny syn på historien, utlovar Tommy Berg, ordförande i Älvsby Teaterförening.

Historia och tragikomik

Lars Norens version av "Hamlet" gjordes för Romateatern på Gotland där den mottogs med jubel i somras. I november bjuds också på tragikomik när Klungans teatergrupp kommer till Forum med sin "Jag är en fågel nu". För den som gärna njuter av kulturen men inte riktigt har råd kommer man även i höst att kunna "låna en upplevelse" på biblioteket, där tio upplevelsekort lånas ut inför varje arrangemang.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!