Negativt tänkande lanseras som det nya positiva. Studerat folk ger ut böcker i ämnet. Det doktoreras. Föreläsningar hålls. Studiecirklar anordnas. Experter inkallas till samtal i tv-soffa.
Ursäkta, nu blir det litet dålig stämning, men de skriftlärda måtte ha missat någonting. Verkligheten till exempel. Det negativa tänkandet har aldrig varit mer kompakt. Och inte tycks det leda till något positivt.
För tolv år sedan, då vi fortfarande trodde att det fanns en framtid, då livet erbjöd en del tjofaderittan och högtflygande planer, skrev Spalten en avhandling om nyttan av negativt tänkande under rubriken "Tänk dig fattig – det bär sig". Sorgligt nog blev det ingen doktorering, men som Piteås och hela Sveriges pessimistkonsult mässat i årtionden: "Det är aldrig för sent att ge upp!".
Sedan dess, sedan december 2015 ungefär, har vi fått lära oss att vi lever på nåder. Vi behöver inte anstränga oss för att åstadkomma negativa tankar. Dom bara kommer som en myggsvärm. Kris, krig, katastrof. Är du sjuk en dag hamnar du i Utanförskapet. Huvva.
"Nu krävs mod för att känna optimism", säger utrikesminister Margot Wallström. Hon talar om världsläget, men kan det bli värre än i Sverige?
Sverige är på rätt väg, men åt fel håll. På nåt vis. Komplicerat det där. Undergången är nära. Säger de som har gåvan att se bortom siffrorna. Så illa ställt är det att Moderaternas härförare Anna Kinberg Batra vänder sig till Sverigedemokraternas Jimmie Åkesson för att få hjälp att rädda landet. Tänka sig. Partiet som hon kallar rasistiskt. Men man får förstås inte vara kräsen när nationens väl och ve står på spel. AKB:s allierade blev inte lika glada som Sverigedemokraterna.
Nåja. Nu är det ju inte så att det ska förhandlas med SD, förklarar AKB i Agenda. Nä, dom ska bara bjudas in i värmestugan på kaffe och bullar. Ungefär. Möjligen få vara delaktiga i beslut om buller och trafikregler. Nåt väggupp här och där, kanske.
Vi måste lyssna på folket, säger de hörsamma. På människorna och dom är rädda. Rädda för att bli fråntagna jobben, bli överfallna, sjuka, tandlösa och utfattiga på grund av flyktingarna. Rädda för krig och terror. Rädda för att ryssen ska ta oss, för att fan ska ta oss. Orka!
Var är de hoppfulla predikanterna? Är det inte läge att ropa in dem på scenen för att lysa upp våra sinnen och släppa fram de goda krafterna. Moder Svea har ett sensationellt stort överskott på 85,3 miljarder kronor i handväskan. Vad allt kan inte allmogen få för dom skattepengarna?
Förvisso händer det nästan dagligen förfärligt mycket förfärligt. Men ändå. Inte behöver vi undervisas och tränas i negativt tänkande. Där är vi redan fullärda och fullmatade.
Positivt tänkande är bra för hälsan och förlänger livet. Flera år. Säger en annan vetenskap. Så jag tänker då ta risken.