.
I dag på Helg handlar det om att sova. Eller att inte sova. Ibland tänker jag att jag aldrig kommer att sova lika gott som i tonåren.
De där oceanerna av sömn, behovet av vila.
Att ligga och dra sig på morgnarna.
.
En hundvalpsuppfostran och ett människobarn senare känner jag att dem eran är över. För när man levt igenom de flesta vaknätterna för att vagga, då väcker man sig själv. Bortdomnade armar och värkande ryggar.
.
I bakhuvudet har vi grundläggande tips för sömnproblem. Inte dricka kaffe sent, varva ner innan vi lägger oss. Ha svalt i sovrummet, stänga av tv:n i god tid innan, inte ligga och scrolla på telefonen.
Ändå kan det vara så svårt att somna, eller att somna om. Som om alla våra tankar, all vår oro hinner ifatt och växer.
.
I dag möter vi Lisen Jakobsson. Hon arbetar som naprapat och träffar nästan dagligen människor med sömnproblem.
Själv fick jag mig en hel del tankeställare, faktiskt.