I vissa kretsar finns det en utbredd uppfattning att svenska medier mörkar om invandrare/flyktingar. Att vi skyddar brottslingar som inte är rågblonda och blåögda. I och med Sverigedemokraternas framgångar så har dessa kretsar flyttat fram positionerna och organiserat sig. Det hetsas, hånas och hatas när "sanningen" ska fram.
I veckan har PT drabbats av människor som känner sig personligt förorättade på grund av att Piteå-Tidningen (och så även NSD och NK) fattat ett publicistiskt beslut. Vi skrev om ett anmält personrån i Piteå, men utelämnade att Polisen skrivit att en av rånarna har ett "mellanösternutseende och talade med brytning".
Polisen gör givetvis sina överväganden, men svepande beskrivningar av människor av annat ursprung känns väldigt unket. Det är dessvärre inte ovanligt att enskilda poliser uttrycker sig grumligt, ja, rent av rasistiskt. Det kan många reportrar vittna om, men det får slentrianmässigt passera.
Men ilskan var stor och ett 20-tal mejl ramlade in. Vi anklagas för att "skydda brottslingar" och för att försvåra polisens arbete. Rent svammel, alltså! På vilket sätt skulle polisen lättare få tag i den eventuella gärningsmannen för att PT skrev "mellanösternutseende"?
Kanske planerade detektiv allmänheten att kasta sig över alla mörkhåriga unga män i Piteå och tvinga fram ett erkännande. Ungefär så resonerade den man som kom till redaktionen för att få lufta sin frustration.
"Nu tvingas man leta sanningen på andra håll" lät han förstå.
På Avpixlat till exempel. Ja, det är Avpixlat som ligger bakom mejlkampanjen mot PT. Här samlas rättshaverister med rasister och andra med mer diffusa främlingsfientliga åsikter. Där står sanningen!
Det är givetvis trams. På Avpixlat pågår en ständig jakt på oss som kallas politiskt korrekta och invandrare/flyktingar som begår brott, gör andra fel eller har misshagliga åsikter. Individen hängs ut, men att det i grunden är den etniska gruppen som är roten till allt ont i Sverige behöver man inte tvivla på.
Det är den "sanningen" som är allenarådande. Om en Kalles kaviarsvensk begår brott så är det ingenting som Avpixlat intresserar sig för. Sverigedemokraten Kent Ekerot har ett finger med i detta ständiga hetsande. Samma man som twittrade i triumf när Breivik slaktade ungdomar i Norge. Ekerot var nämligen säker på att gärningsmannen måste ha ett "mellanösternutseende".
Varken han eller de som får sin världsbild från Avpixlat eller andra mer uttalat rasistiska sajter lär känna någon större empati med de mördade ungdomarna. De fick väl liksom skylla sig själva eller i vart fall var det multikultikramarnas fel att Breivik gjorde som han gjorde.
Rasisterna vädrar luft eller varför inte blod. De vill att Sverige ska bli ett elakare samhälle. Ett samhälle där det är rumsrent att vädra sina fördomar och sitt hat mot grupper av människor och, naturligtvis, vill de helst "lösa problemet" i slutändan.
Det finns ingen anledning att överdriva deras betydelse, men det är viktigare än någonsin att stå upp. Att inte vika sig för hets och hat.
Och ska vi nu använda oss av stereotypa beskrivningar som "mellanösternutseende" så måste jag konstatera att Jimmie Åkesson ser ut som en typisk rom.