Inblick
Att vissa aktuella ämnen bjuder in till debatt är helt naturligt. Jag tänker då på det stundande EU-valet, besparingarna inom skolan och nedläggningen av AF-kontor i bland annat Piteå.
Det har mycket riktigt också präglat debatten här på Åsikt i veckan.
Vad som däremot är litet underligt, är att den våldsamma debatten som följt efter dokumentären om Josefin Nilssons liv och död aldrig nått hit.
Visserligen kan man märka av både den debatten och #metoo när man pratar med människor mer privat. Människor är berörda och upprörda, men låter det stanna där. Och det är kanske bra – de hämningslösa kommentarerna på sociala medier är ju ingenting att sträva efter.
Att inte ta till orda förrän man så att säga tänkt klart, är en god egenskap som jag tror de flesta av PT-läsarna besitter, vilket på nytt för mig tillbaka till en "käpphäst";
Fortsätt tycka och fortsätt skriva, men gör det helst under eget namn. Det ger inte bara mer tyngd åt tyckandet utan bidrar också till extra eftertanke, man uttrycker sig aldrig så brutalt som kans ske då man gömt sig bakom en pseudonym.
Men fortsätt skriv. Och Trevlig helg, alla!
Åsiktsredaktör