Lyssna på "folket" angående banans placering
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Norrbotniabanan är ett hett ämne och engagerar många, berör många. Majoriteten som framför sina åsikter kring ämnet har alla samma inställning till banans sträckning, det vill säga Lomtjärn eller Timmerleden. Inte en enda är positiv till Nolia-alternativet, lika fullt är det det enda alternativet som tycks vara aktuellt för ansvariga personer och politiker i detta projekt. Personligen är jag för projektet som sådant, det kan innebära förbättringar för de flesta pendlare, men framförallt må väl ändå företagen vara dem som tjänar på Norrbotniabanan.
Vad säger företagen om de olika alternativen, är de ens med och påverkar beslutet? Eller har det ingen betydelse för dem var banan går?
På samtliga banalternativ finns utritat en station, med undantag för Timmerleden där det finns två stationer. Det innebär att person- och godstrafik kommer att passera samma station och vad gäller godstrafik innebär det naturligtvis också att lastning och lossning kommer ske flera gånger per dag, med tung tät lastbilstrafik som en naturlig följd. Varför vill man belasta stan och dess vägar med ännu mer tung trafik som egentligen borde rulla utanför de centrala delarna?
Lomtjärn och Timmerleden borde för godstrafiken vara det bästa alternativet och för persontrafiken måste ju Timmerleden vara det absolut bästa. Centrum dras närmare och närmare södra hamn, så varför inte? Politikerna försvarar en centrumnära bansträckning med att det gynnar staden och att de städer som inte dragit exempelvis stambanan genom centrum har eller håller på att "dö ut".
Om det är ett av motiven så anser jag att det enda förnuftiga alternativet är Timmerleden. Det är en befintlig bana med godstrafik i dag, det finns utrymmen att bygga lager för förvaring av gods och lastning och lossning. Ska man nu göra förändringar vid Nolia, bygg då bostäder och satsa pengar på att förbättra våra vägar, som i dag är en fullständig katastrof med smala vägavsnitt, små och trånga rondeller. Vägarna är inte direkt byggda för den tunga trafiken, inte ens bussarna ryms. Tror ni verkligen att det finns utrymme för långtradare också? Timmerleden (vägen) kanske också kan byggas om till fyrfilig väg i samband med Norrbotniabanan, något att fundera över för våra kommunala stads- och vägarkitekter.