Hundar och katter finns på nära håll

Piteå2009-01-20 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
I Uppdrag granskning visades ett reportage om gatuhundar från Spanien förmedlade av hjälporganisationen Julie Rescue.
Bra att man granskar denna verksamhet som enligt reportaget visade inte enbart ha hundens bästa i fokus. Bedrövlig syn att se hur hundarna förvarades, sjuka, infekterade hundar tillsammans med valpar.

Med stor risk för spridning av den dödliga sjukdomen Leismania parasiter och andra sjukdomar som ännu inte finns hos hundarna i Sverige. Hjälporganisationen tjänar miljoner på verksamheten.
1 500 hundar har kommit till Sverige därav en tredjedel från Leismaniadrabbade Spanien. Många som kommit visade sig dessutom ha falska friskintyg.
Leismaniasjuka hundar dör ofta av njursvikt, även levern slutar fungera. Det är en hemsk död de dör av, säger Johan Beck-Friis på Svenska Veterinärförbundet.

När man går in på Julie Rescues hemsida och ser hundarna som vill få ett bättre liv, visst är det väl så att man som djurvän skulle vilja hjälpa någon till ett gott liv.
Att det finns lyckade adoptioner har jag både hört och sett, men nog verkar det vara ett chanstagande.
Vill man hjälpa hundar och katter till ett bättre liv så finns det många på nära håll som behöver nya hem. Många friska, unga levnadsglada hundar och katter avlivas bara för att ingen vill ha dem.
Läs mer om