Ska vi bara känna oss tacksamma?

För den som har tid eller lust så finns det spännande diskussioner att följa på Facebook.

Privatpersoner som ifrågasätter Piteå kommuns agerande avfärdas som "gnällspikar", enligt insändarskribenten som tycker att de ansvariga borde lägga korten på bordet istället. (Arkivbild)

Privatpersoner som ifrågasätter Piteå kommuns agerande avfärdas som "gnällspikar", enligt insändarskribenten som tycker att de ansvariga borde lägga korten på bordet istället. (Arkivbild)

Foto: Arkivbild

Insändare2021-08-25 07:30
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

I en sluten grupp såväl som i PT:s egen dyker då och då kommunala angelägenheter upp såsom fotbollstältet, Rådhustorgets planering och utsmyckning, icke fungerande fontäner, parkeringsappar och så vidare. I dessa frågor har kommunens invånare naturligtvis olika åsikter. Det tar dock inte många minuter innan tonen i inläggen hettar till. Många ifrågasätter med all sin rätt hur kommunen agerar i diverse frågor, varför det går så sakta med vissa saker, hur skattekronor används och vad som prioriteras/behövs i Piteå kommun. 
 

I en fungerande demokrati är detta självklarheter. Detta göres dock icke ostraffat. Privatpersoner såväl som till och med kommunala chefer och tjänstemän avfärdar detta som "gnäll" – ”Visste inte att det fanns så många gnällspikar i Piteå” är en vanlig klapp-på-huvudet-kommentar. På kommunen vet man minsann bäst i alla frågor. Och den som ”gnäller” har dessutom inte all fakta. 

Men varför inte lägga korten på bordet då? Att avfärda opassande åsikter som gnäll känns som lite storebrorsmentalitet/öststatsfasoner. Den fråga jag ställer mig när jag läser kommentarerna är om det är den omtalade socialdemokratiska partipiskan som viner?

Här ska vi svälja allt som kommunen gör och bara känna oss tacksamma. Gud nåde den som vågar tycka, kritisera eller ifrågasätta något.