"Satsa på ett framtidsrikare Älvsbyn"

"Bostadsbrist och avsaknad av nya idéer är inte lösningen på en minskande befolkningstrend i kommunen. Det behövs mod att våga pröva något nytt för att kunna vända utvecklingen", skriver Niklas Karlsson (M)

Moderaterna i Älvsbyn tycker att man ska bygga ett kommunalt industrihus, där företagare kan hyra in sig för att kunna expandera. (Arkivbild)

Moderaterna i Älvsbyn tycker att man ska bygga ett kommunalt industrihus, där företagare kan hyra in sig för att kunna expandera. (Arkivbild)

Foto: Håkan Öberg

Insändare2021-03-03 19:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Vi gläds åt att kommunalrådet Tomas Egmark meddelar att Älvsbyn står redo för inflyttning. Det är helt i likhet med våra egna tankar som vi diskuterat inom Moderaterna. Enligt uppgifter vi fått från Älvsbyfastigheter står det i dagsläget cirka 200 personer i bolagets lägenhetskö. Är inflyttningen enbart tänkt till de som vill och kan bygga ny villa? Då de ”nya” idéerna som presenterades sträcker sig till befintliga villaområden eller områden som planerades för över 30 år sedan. Så tänkte vi presentera några förslag. Då vi inte saknar nya idéer.

Älvsby fastigheter bör uppdras att bygga fler lägenheter. Saknas kapital till att bygga nytt så kan man göra som S-styret gjorde i Luleå och sälja ut en del av fastighetsbolagets bestånd till privata aktörer för att frigöra kapital till att bygga nya lägenheter. Alternativt kan man sälja billiga tomter på kommunal mark till privata aktörer med villkoret att bygga nya lägenheter inom exempelvis ett år.

Älvsbyn har befunnit sig i en negativ trend för befolkningsutvecklingen de sista 25 åren. Samtidigt finns det folk som vill flytta till vår kommun – men de får de inte tag på en lägenhet. Man kan inte säga att man löst problemet med bostadsbrist bara för att vi har lediga villatomter. Vi måste vara bättre än så.

Minskad befolkning har lett till att våra politiker har fått göra tråkiga prioriteringar om var det ska sparas då skatteunderlaget viker. Ett steg för att vända den negativa trenden är att kunna erbjuda bostäder åt de personer som vill flytta till Älvsbyn. Men då måste det finnas en vision och en politisk vilja att ta tag i bostadsproblemet. Detta om Älvsbyn ska leva upp till att vara Norrbottens pärla.

I dag är Älvsbyn är konkurrensutsatt på företagsmarknaden av kommuner som ligger steget före oss. Nyligen lämnade ett företag med tio anställda kommunen och etablerade sig i Boden. I Älvsbyn förväntas dock företagen köpa tomter av kommunen och bygga egna industrifastigheter. I grannkommunerna bygger man industrihus och arbetar tillsammans med företagen. I ett sådant läge kan vi inte ställa ut skorna på planen och hoppas att våra företagare ska göra jobbet själva. Bygg ett kommunalt industrihus där våra företagare kan hyra in sig för att kunna expandera och skapa fler arbetstillfällen istället för att lämna kommunen.