Med anledning av: artikeln ”Socialdemokrater ska lära sig av SD” publicerad 15 mars.
Det gick ju inte så bra för sossarna i det senaste valet i Norrbotten och nu skall de tydligen lära sig av svansen till Sverigedemokraterna hur man skall kunna framföra sitt budskap på sociala medier och därmed kunna locka tillbaka förlorade väljare som bland annat flytt till Sverigedemokraterna.
Samtidigt konstaterar de att maktinnehav kostar och det är ju faktiskt ingen nyhet, det är känt sedan länge.
Men sedan att kalla svansen till Sverigedemokraterna för en folkrörelse det är ju absurt med tanke på det budskap som svansen framför.
Valanalysen säger också att Sverigedemokraternas ”folkrörelse” finns där människor finns via bland annat debattgrupper på Facebook och där skall tydligen nu sossarna etablera sig.
Man får väl önska dem lycka till men jag är övertygad om att de inte kommer att lyckas speciellt bra just på grund av att de vill sprida ett socialdemokratiskt budskap.
Den erfarenhet jag har av sociala media är att de högerkonservativa aktörerna är i en överväldigande majoritet så jag tror att det kommer att bli mycket svårt att sprida ett socialdemokratiskt budskap på sociala medier. Jag är också övertygad om att socialdemokraterna är i utförsbacken med medvind och att det inte kommer att går bättre vid nästa val när det nu blir utan precis tvärt om.