"Idol" sänds från Luleå

Fem städer anordnar fredagsfinaler när "Idol" återvänder i höst. Förutom Stockholm, Göteborg och Malmö får även auditionstäderna Karlstad och Luleå varsin direktsändning.

Peter Jihde är kvar som programledare för "Idol".

Peter Jihde är kvar som programledare för "Idol".

Foto: FREDRIK SANDBERG / SCANPIX

Stockholm 2010-03-27 06:00
- Det är en naturlig fortsättning, säger "Idols" exekutiva producent Magnus Karlsson Lamm.
"Idols" fredagsfinaler flyttar ut i landet. När programmet återvänder för sin sjunde säsong i höst kommer samtliga auditionstäder att få sin egen fredagsfinal. Det innebär att det i år blir direktsändningar från Stockholm, Göteborg, Malmö, Karlstad och Luleå.
- Tittarna tyckte att det var jättekul när vi åkte ut till de tre största städerna förra året, så vi kände att det skulle vara kul att komma ut till alla auditionstäder i år. Det kändes som en naturlig fortsättning, säger Magnus Karlsson Lamm, exekutiv producent för "Idol", till TT Spektra.
TV 4 står för kalaset
Luleå kommun kommer att satsa 500 000 kronor på evenemanget. Kostar det för städerna att anordna "Idol"?
- Nej, vi står för hela tv-produktionen. Men om kommunerna vill anordna aktiviteter runt omkring när vi är där, då står de för det själva, säger Magnus Karlsson Lamm.
"Idols" auditionturné startar i Göteborg i april och programmet visas i TV 4 i höst. Peter Jihde blir kvar som programledare och juryn består som vanligt av Laila Bagge Wahlgren, Andreas Carlsson och Anders Bagge.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om