Elly Sundquist

Skellefteå2006-04-11 00:00
Elly Sundquist, Fällfors, har avlidit. Hon blev 80 år.

Hon var född och uppvuxen i Klubbfors, som det sjätte av tio barn i familjen. Föräldrarna var Pauline och Anders Roslund.

Hon kom senare till Fällfors och gifte sig 1947 med Karl-Gustav Sundquist. Makarna fick två barn. Hon blev änka 1995.

Under de yrkesverksamma åren arbetade Elly Sundquist som butiksbiträde och föreståndare för Konsum i Hednäs, Myrheden och senare i Fällfors.

Från mitten av 1950-talet och fram till pensioneringen var hon anställd vid Grönbo plantskola, med bland annat administrativa uppgifter.

Inom Svenska kyrkan hade hon ett starkt engagemang som ledare för söndagsskolan och som kyrkvärd. Politik och samhällsfrågor låg henne varmt om hjärtat och hon hade flera olika politiska förtroendeuppdrag.

Sundquist var tidigare även en tid kronoombud. Hon brukade också hjälpa enskilda personer och småföretagare med deklarationer.

Efter pensioneringen var Elly Sundquist aktiv inom Fällfors PRO-förening som kassör och hade ansvar för vävstugan. Hon ägnade sig även åt släktforskning.

Hemmet i Fällfors var öppet och gästfritt. Barnbarnen var henne särskilt kära.

Hennes närmaste är barnen med familjer och syskon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om