Musikal i Piteå kyrka lockade storpublik

Piteå2018-10-22 06:00

”Du har det som krävs”. Så heter musikalen Kyrkans Unga Onsdagsgruppen i Piteå församling bjöd på nyligen. Cirka 130 personer kom för att ta del av föreställningen i Piteå kyrka.

I våras spelades musikalen ”Du har det som krävs” för första gången. Publikens efterfrågan och deltagarnas glädje över att uppträda möjliggjorde även höstens föreställning.

Musikalen inleddes med att kyrkan fylldes av glad musik i högtalarna. En av deltagarna dansade längs mittgången och fick igång hela publiken med att klappa händerna. Därefter fick publiken följa med i olika scener som beskriver hur tufft det kan vara som människa att möta olika svårigheter i livet.

Scenerna lyfte ämnen som hur det känns att bli dömd av andra, samhällets ideal, betydelsen av att utmana sig själv, att våga stå emot röster som vill dämpa ens drömmar och betydelsen av att respektera olikheter.

Efter varje scen fick publiken fundera på frågeställningar som: ”Har du övergett dina drömmar?”, ”Dömer du andra?” och ”Vågar du utmana dig själv?” I musikalens sista del fick publiken möta alla karaktärerna igen i en spännande upplösning när karaktärerna tog kontroll över sina liv. Musikalen avslutades därefter i ett musikaliskt crescendo där banderollen med budskapet ”Du har det som krävs!” fälldes ner från predikstolen.

I musikalen medverkade 15 ungdomar och unga vuxna från Svenska kyrkans Onsdagsgruppen, en öppen grupp för personer med behov av särskilt stöd. Ungdomskören Possible backade upp i sångnumren. Husbandet bestod av Isak Lundberg, Mattias Nyman och Tomas Lidström. För regi stod Magdalena Johansson, Anette Jernelöf, Peter Werner och Eva Werner.

I samband med föreställningen såldes kaffe och fika till förmån för Svenska kyrkans internationella arbete.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om