Inblick i riksdagens arbete

Information. André Bengtsson gav deltagarna en inblick i drogproblematiken i kommunen.

Information. André Bengtsson gav deltagarna en inblick i drogproblematiken i kommunen.

Foto:

Piteå2017-10-16 06:00

PRO Öjebyns folkhögskolekurs på Framnäs har under den senaste veckan haft flera intressanta ämnen att diskutera.

Bland annat så har André Bengtssson från ABF, varit och berättat om drogproblematiken i Piteå samt gett oss stor kännedom om hur ADHD gör att människor far illa i vårt samhälle.

Piteås kommunchef Ylva Sundqvist har varit och berättat om hur kommunen fungerar och vilka som är kommunens viktigaste utmaningar framöver. Det är mycket som händer i Piteå och förhoppningen är att fler skall flytta hit och få sin utkomst här. Detta gör att vi får in mer skattekronor för att klara framtidens välfärd. Nya företag är på väg in i kommunen och batterifabriken i Skellefteå kommer att kunna vara något som vi i Piteå kommer att kunna få mycken nytta av.

Psykiatriveckan genomförs nu och Jonas och Annika från Piteå kommun har informerat om vikten av att arbeta mot psykisk ohälsa. Deras viktiga uppmaning var att vi måste Våga prata om psykisk ohälsa. Psykisk ohälsa är inget man behöver vara rädd för. De flesta av oss känner någon som har psykisk ohälsa, så öppna samtalet och prata med varandra om detta, det gör skillnad.

Vår riksdagskvinna Hanna Bergstedt har delgett oss sina kunskaper om hur det är att arbeta i riksdagen. Många stora frågor och lagremisser diskuteras i riksdagen. Hannah arbetar i riksdagen i skatteutskottet. Hon har tidigare arbetat i civilutskottet.

Många intressanta möten får vi 60+ vara med om. Tänk vad mycket man visste så lite om, man blir aldrig för gammal för att lära sig nytt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!