Hembygdsförening besökte Piteå

Piteå2016-06-01 06:00

Svartöstadens Hembygdsförening har genomfört en bussresa i kulturens tecken till Piteå för att besöka Piteå Båtmuseum, Acusticum och Bölebyns Garveri.

Resan inleddes med ett guidat studiebesök hos Piteå Båtmuseum, vackert beläget vid vatten i centrala Piteå.

Där informerade Rolf Forsgren, bördig från Svartöstaden, om den verksamhet som där bedrivs med byggande av båtmodeller och utställningar som bland annat visade fiske och säljakt i ett historiskt perspektiv.

I en av utställningshallarna i form av klassiska sjöbodar visades 75 utombordsmotorer av alla tänkbara modeller och märken.

Därefter åt man en välartad lunchbuffé i Acusticum innan det blev dags för en guidad information och rundvandring i Acusticum.

– Första gången jag var i Acusticum var i april månad 2001 och det minns jag av tre orsaker. Det var jungfrufärden med den nya bil jag beställt och i Acusticum träffade jag minister Anna Lindh och den förre SSU-ordföranden Niklas Nordström för första gången, berättade reseledaren Kenneth Strömberg.

I Acusticum möttes gruppen av konserthuschefen Roger Norén, som berättade att Acusticum är ett verksamhetscenter som sysselsätter 1 200 personer i 70 företag och nytänkande forskningsverksamheter med inriktning på kultur, kommunikation och media.

Där visades Sveriges största konsertorgel som är 10 meter bred och 9,5 meter hög och har 9 000 pipor fördelade på 140 stämmor. Vid invigningen 2012 framfördes en specialskriven låt av Benny Andersson.

Därefter gick färden till Bölebyns Garveri där Jan Sandlund tog emot och informerade om det traditionella familjeföretaget som grundades redan 1899.

Han berättade att företaget är kunglig hovleverantör och framställer världsunikt läder samt exklusiva portföljer, ryggsäckar och väskor i det egna sadelmakeriet beläget i samma hus som garveriet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om