Godaste småkakan kommer från Kusmark

När tidningen Land arrangerade SM i småkakor, vann Sandra Lindgren från Kusmark förstapris med sina macakakor.

Sandra Lindgren från Kusmark bakade de godaste småkakorna vid SM-tävlingen arrangerad av tidningen Land.

Sandra Lindgren från Kusmark bakade de godaste småkakorna vid SM-tävlingen arrangerad av tidningen Land.

Foto: Erland Segerstedt

PITEÅ2011-02-03 06:00

Det var för sin smakfulla kombination av nötter och choklad som juryn ansåg att Lindgrens kakor var bäst i årets tävling.

PT publicerar receptet här intill.

- Jag provade mig fram och ville att kakorna skulle bli riktigt goda, inte för söta och inte för kladdiga, säger Sandra Lindgren till tidningen Land.

Ny spis
-Mamma smakade och tyckte att jag skulle skicka in receptet till tävlingen.

Priset är en ny spis till ett värde av nästan 30 000 kronor.

Sandras macakakor

Recept: Sandra Lindgren, Kusmark

Cirka 24 stycken

2 dl strösocker

200 g rumsvarmt smör

2 msk sirap

3 ½ dl vetemjöl

1 tsk bakpulver

2 tsk vaniljsocker

2 dl hackade maca¬damianötter, gärna salta

50 g vit choklad

1. Sätt ugnen på 175 grader. Rör ihop socker, smör och sirap poröst.

2. Blanda vetemjöl, bakpulver och vaniljsocker och rör sedan ner det i sockerblandningen.

3. Hacka macadamianötterna och den vita chokladen grovt för hand. Rör ner bitarna i smeten.

4. Ta hjälp av ett matskedsmått när du ska mäta hur stora kakorna ska bli. Fyll ett mått strax över kanten. Tryck inte för mycket och för hårt i matskedsmåttet för då kan det vara svårt att få ut dem. Det blir ungefär 12 kakor per plåt. Lämna lite utrymme mellan varje kaka eftersom de flyter ut lite grann.

5. Klicka ut kakorna på en bakplåtspappersklädd plåt och grädda i mitten av ugnen i 5-6 minuter i en vanlig ugn eller 4 minuter i en varmluftsugn. Kakorna ska få en väldigt svag brun färg i kanterna, då är de klara.

6. Flytta över kakorna till ett galler direkt när de är klara. Då blir de sega och frasiga. Var försiktig för de är väldigt mjuka när de kommit ut från ugnen. Låt svalna.

Tips: Prova också med mörk choklad i stället för vit.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!