Aldrig har så många haft så trångt och så trevligt som på Ladan när Piteå PRO arrangerade Fredagscafé.
En liten golvyta frigjordes så att Seniordansarna kunde visa upp sig i en tango, vals och bugg. Duktiga, glada och snart lika rödkindade som de skjortor de bar. Det var varmt och mycket uppskattat. Fler dansare hälsas välkomna.
Vår eminente ordförande Knut Holmquist tackade Gunnar Larsson för hans tid som kassör och hälsade Eva Lundgren välkommen, när hon nu övertar Gunnars spira. Eva är i sammanhanget rena ungdomen och föreningen hoppas att hon skall dra med sig fler nyblivna pensionärer till vår förening. Nytt är också att man nu kan svischa pengar till fika, pubaftnar och andra trevligheter som PRO anordnar.
Knut Holmquist fortsatte sedan med att berätta semesterminnen från Australien, Run away bay, Paradise point med flera exotiska platser. Överallt har han och hustrun Majlis träffat på Pitebor, fått nya vänner och upplevt fantastiska saker. Vad sägs om att hoppa bungyjump vid 69 års ålder? Då krävdes friskintyg och att Knut betalade i förskott utifallatt!
En arbetskamrat sedan 1970-talet knackade honom i ryggen på ett shoppingcenter och återseendets glädje var stor. En norska blev tårögd när hon hörde Pitemålet talas och ville vara med dem. Knut är en duktig berättare och vi som lyssnade hängde med på hans äventyr.
Han avslutade med den gången han bad att få sitta ned bredvid sju välpumpade atleter. En av dem reste sig bister som ett berg över Knut. Han blev jätteskraj, trodde att hans sista stund var kommen när de väldiga nävarna närmade sig Knuts huvud, klämde åt och lyfte! Men atleten pussade honom bara i pannan och kompisarna gapskrattade. Knuts leende var nog lite ansträngt den gången.
Så ställdes borden utså att alla kunde hämta kaffe. Alice Stenvall och Gun Burmans hembakta bröd fick en strykande åtgång. Prat och skratt och trevlig samvaro innan Sven-Erik Olofsson äskade tystnad för ”Berättelser på pitemålet”. Han började med Danielsmoura som sa: ”Hä gå et vädder uut piitbouna!” Han är suverän, den gamle mannen, på att berätta.