Det blev succé och fullsatt lokal på Blackis när den förre politikern Rolf Höglund berättade om sitt spännande och dramatiska ursprung.
– Är det Rolf Höglund som person som är intressant eller är det den spännande historien eller är det både och, undrade ordförande Kenneth Strömberg i Svartöstadens Hembygdsförening?
– Det är både och, svarade den rekordstora publiken mycket trevligt.
Med den trevliga introduktionen inledde Rolf Höglund sin spännande och dramatiska berättelse om sin familjs historia som utspelades i Finland och hamnade så småningom i Svartöstaden för drygt hundra år sedan.
Rolf Höglunds farfar Karl Höglund var polismästare i Åbo 1904 när Eugen Shauman den 16 juni sköt Rysslands generalguvernör Nicolaj Bobrikov på Senatstorget i Helsingfors.
Finland tillhörde Ryssland mellan 1809 och 1917 och gränsen mellan Torneå och Haparanda kontrollerades av Ryssland.
Eugen Shaumans släkt hade svenska rötter och efter mordet startade ryssarna en jakt på finlandssvenskar.
Den 13 juli på kvällen fick Rolfs farfar en varning att han dagen efter skulle arresteras och att han borde ge sig av.
Han och farmor Mimmi flydde omedelbart upp efter finska kusten och fick tag på en fiskare mellan Brahestad och Uleåborg som förde dem till Seskarö där de landsteg den 16 juli.
Rolfs äldsta faster Lola föddes 5 dagar senare. Familjen gav sig av söderut och hamnade först i Umeå men efter 1 år flyttade de till Svartöstaden där de bosatte sig. Elva barn föddes och växte upp vid Svartövägen i Svartöstaden.
1915 startades en skrotfirma och 1925 registrerades den formellt till AB Höglunds Skrotaffär. Den blev sedermera uppköpt och heter numera Kuusakoski och finns på Storheden.
Rolf Höglund berättade om händelser i Svartöstaden och visade bilder och dokument om släktens liv i Svartöstaden.