Adventsstjärnor

Adventsstjärna i Böle.

Adventsstjärna i Böle.

Foto: Helén Lindbäck

Piteå2016-11-28 08:39

Jag gick förbi en lysande adventsstjärna som lyste i ett fönster hemma i Böle redan i slutet av oktober. Den var verkligen fin. Den spred ett så varmt och mysigt sken omkring sig. Men nog kändes det lite konstigt med en stjärna så långt före advent och jul. Men å andra sidan kan det ju vara så att den hade hängt där ända sedan förra julen. Det var kanske en åretruntstjärna.

Adventsstjärnor fascinerar mig! Kanske allra mest att så många ställer eller hänger upp stjärnor i sina fönster. För i advents- och juletid finns det i nästan alla hus och lägenheter minst en lysande påminnelse om att Jesus har kommit hit till jorden. Fantastiskt! För Jesu födelsesymbol, Betlehemsstjärnan, strålar i våra hem, i kyrkan, på våra arbetsplatser och i offentliga lokaler.

Årets lysande kreation i Piteå var för ett par år sedan stjärnan Aili. Vilken manifestation om att Jesus Kristus, världens Frälsare föddes i Betlehem för drygt 2 000 år sedan. I Matteus evangelium kan man läsa om de österländska stjärntydarna och vad stjärnan betydde för dem. ”När de såg stjärnan fylldes de av stor glädje. De gick in i huset och där fann de barnet och Maria, hans mor, och de föll ner och hyllade honom.” Stjärntydarna reste långt för att hylla och välkomna Jesus. Du och jag, vi kan precis där vi är nu, tacka honom för att Han vill bo hos oss, i våra hjärtan och i våra hem. Har du någon adventsstjärna hemma hos dig?

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!